ORLEN i WOPR zapraszają na bezpieczne wakacje nad wodą
22-06-2017    CSR, Płock
ORLEN z płockim WOPR już po raz drugi zapraszają na wakacyjny wypoczynek na plaży popularnie nazywanej „Patelnią” w Grabnie.  Dzięki finansowemu zaangażowaniu PKN ORLEN miejsce do rekreacji zostało już przygotowane, woda przebadana, obszar przeznaczony do kąpieli wydzielony, a ratownicy wyposażeni w profesjonalny sprzęt. Nad bezpieczeństwem plażowiczów już od najbliższego piątku 23 czerwca do końca sierpnia po raz kolejny czuwać będą ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Płocka.
 
W ramach działań realizowanych w projekcie „Bezpieczne wakacje z ORLENEM”, do dyspozycji ratowników będzie łódź wyposażona w silnik motorowodny oraz niezbędny sprzęt do udzielenia pierwszej pomocy. Ustawiona zostanie także wieża obserwacyjna oraz zamontowana tablica meteorologiczna. Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna zbadała już stan wody i oceniła ją pozytywnie nie zgłaszając żadnych uwag.
 
Miejsce wypoczynku będzie strzeżone przez 7 dni w tygodniu w godzinach od 10.00-18.00.
 
W ciągu całego ubiegłego sezonu letniego przez lipiec - sierpień  bezpieczeństwa w miejscu wykorzystywanym do kąpieli w Grabinie strzegło łącznie 14 ratowników pracujących rotacyjnie. Z danych wynika, że w słoneczne dni, w weekendy plaże odwiedzało około 3000 osób, a łącznie w ciągu całego ubiegłorocznego sezonu letniego miejsce odwiedziło nawet 50 000 plażowiczów.
 
Jak wynika ze sprawozdań płockiego WOPR podstawą działań ratowników wodnych jest głównie prewencja. Dlatego też, w ciągu całego ubiegłego sezonu letniego w Grabinie było kilkadziesiąt interwencji ratowników, które zapobiegły negatywnym skutkom. Zdaniem WOPR skuteczna prewencja i właściwa organizacja miejsca wykorzystywanego do kąpieli zapobiegły koniecznościom podejmowania jakichkolwiek akcji ratunkowych w wodzie.
 
Według WOPR w latach 2005-2015 w Grabinie  niemal co roku dochodziło do jednego utonięcia. Ponadto służby dedykowane zapewnieniu bezpieczeństwa od roku 2005 otrzymały ponad 50 zgłoszeń dotyczących sytuacji niebezpiecznych i zagrażających zdrowiu oraz życiu ludzi wypoczywających nad jeziorem.  Rok ubiegły, a więc od momentu powrotu ratowników do Grabiny, był pierwszym po ponad 10 latach kiedy nie doszło do żadnego śmiertelnego wypadku.
 
Plaża „PATELNIA” położona nad jeziorem Górskim w miejscowości Grabina koło Płocka jest jednym z najchętniej wykorzystywanych miejsc do letniego wypoczynku przez mieszkańców Płocka i okolicznych miejscowości.
Powrót do Centrum Prasowego
Skrypty z wideokonferencji oznaczone: CSR, Płock
Chopin 2020-03-05 Miejsce: BP
 

NASZE MARKI