Zobacz także:
ORLEN dla Płocka
zamek.jpgŹródłem naszego zaangażowania w miejscach, gdzie Koncern prowadzi swoją podstawową działalność produkcyjną jest ODPOWIEDZIALNOŚĆ. Pojmujemy ją jako szacunek do klientów, środowiska naturalnego oraz społeczności lokalnych, z którymi sąsiadujemy i kooperujemy prowadząc naszą codzienną pracę. Dziś PKN ORLEN, to funkcjonująca na wielu rynkach firma o międzynarodowym zasięgu. Koncern swoje działania prospołeczne adresuje szeroko, proporcjonalnie do zasięgu swojej działalności komercyjnej. W miejscach tej działalności, Spółka tworzy dedykowane programy współpracy takie jak „ORLEN dla Płocka”, którego celem jest poprawa jakości życia mieszkańców miasta.
 

ORLEN otwiera swoje drzwi dla zwiedzających
 
W sobotę, 26 maja, zapraszamy mieszkańców Płocka i okolic do wzięcia udziału w wyjątkowym wydarzeniu, jakim jest wizyta w Zakładzie Głównym PKN ORLEN w Płocku.

Poza zwiedzaniem terenu Zakładu, podczas którego przewodnicy zaprezentują poszczególne instalacje, przybliżą procesy produkcyjne oraz podzielą się ciekawostkami, przygotowaliśmy liczne atrakcje, między innymi warsztaty edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa, ochrony życia i zdrowia oraz ochrony środowiska. Na terenie poligonu Zakładowej Straży Pożarnej odbędą się także pokazy sprzętu pożarniczego, sekcji wysokościowej oraz ćwiczenia gaśnicze.

Rezerwacji miejsc można dokonać wysyłając mail na adres orlenstudio@orlen.pl. W temacie maila należy wpisać hasło „OPEN DAY”, a także wypełnić i dołączyć deklarację udziału, która dostępna jest w Internecie na stronie www.orlen.pl w zakładce Odpowiedzialny Biznes (tam znajduje się również regulamin wydarzenia). Osoba zgłaszająca może zarezerwować miejsce dla siebie oraz jednej osoby dorosłej i czworga dzieci. Ze względów bezpieczeństwa liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.

Zapisy trwają do 20 maja. Wszelkie pytania lub wątpliwości dotyczące zgłoszeń prosimy kierować na adres mailowy: orlenstudio@orlen.pl.
 
 

Płockie Ogrody Światła

iluminacja_szerokosc_540_pikseli.jpgCzy są wśród nas tacy, którzy nie znają z dzieciństwa bajki o „Królowej Śniegu”? W mroźny klimat lodowej krainy przeniosą nas w tym roku Płockie Ogrody Światła. W parku za Katedrą na Wzgórzu Tumskim stanie wielka świetlna dekoracja, która przez miesiąc każdego dnia po zmroku będzie cieszyła oczy płocczan. Dekoracja rozbłyśnie już 9 grudnia, a jej otwarciu towarzyszyć będzie wiele atrakcji dla całych rodzin, które znajdziemy na sąsiednim placu Narutowicza. Świąteczno-noworoczna iluminacja jest częścią programu „ORLEN dla Płocka”.  (czytaj więcej)​
 
 
 Kampania antynikotynowa "Uzależnieni od zdrowia. Wolni od tytoniu"
 
Kampania społeczna wspierająca decyzję o zerwaniu z paleniem tytoniu została zainicjowana przez PKN ORLEN 31 maja i przypadającą w tym roku okrągłą 30. rocznicę ustanowienia przez Światową Organizację Zdrowia „Dnia Bez Papierosa”. 
Celem kampanii społecznej „Uzależnieni od zdrowia. Wolni od tytoniu” było zachęcenie jak największej grupy osób palących do zamiany szkodliwych nawyków na dobre i zainteresowanie się zdrowym trybem życia.
Kampania została przeprowadzona w dwóch odsłonach: w pierwszej kolejności dla pracowników PKN ORLEN, w drugiej dla  wszystkich mieszkańców Płocka.
 
W ramach  kampanii społecznej zaplanowano szereg działań. Powstała strona internetowa www.wolniodtytoniu.pl, na której zamieszczono wartościowe informacje na temat szkodliwych skutków palenia i procesu jego rzucenia. Na stronie udostępniono anonimowe testy, dzięki którym osoby palące tytoń mogły sprawdzić poziom swojego uzależniania od nikotyny oraz poziom motywacji do zaprzestania palenia. Zrealizowano także konkurs z atrakcyjnymi nagrodami oraz spotkanie z ekspertami. Celem spotkania było nie tylko wsparcie osób w procesie rzucenia palenia, ale także otrzymanie konkretnych sugestii jak opracować swój indywidualny plan zerwania z nałogiem. Jednym z elementów kampanii była ekspozycja stoiska kampanii z udziałem personelu medycznego podczas większych wydarzeń organizowanych przez Koncern w Płocku.
 
 
 ORLEN Discovery Camp - piknij naukowy jakiego w Płocku jeszcze nie było!
 
Płock, 21 maja 2017 r. – Tajemnice zamrażania owoców ciekłym azotem, własnoręcznie wykonane mydło, szybki kurs budowy farm wiatrowych i różnego typu drony to zaledwie ułamek z ponad 150 atrakcji przygotowanych dla uczestników pikniku rodzinnego łączącego edukację z zabawą. Zorganizowany po raz pierwszy ORLEN Discovery Camp to autorska inicjatywa KONCERNU będąca jednym z elementów programu „ORLEN dla Płocka”.
 Tysiące gości, setki pokazów naukowych, doświadczeń i rodzinna atmosfera. W niedzielę, 21 maja płocka ORLEN Arena gościła miłośników obserwacji, eksperymentów, zadawania pytań i szukania odpowiedzi. Pierwszy ORLEN Discovery Camp pokazał, że nauka to nie tylko lekcje i klasówki. Dla zwiedzających przygotowane zostały trzy strefy tematyczne poświęcone kluczowym z punktu widzenia nauki kwestiom - technologii, ekologii i eksploracji.
Tym, którzy zamiast na niedzielny spacer wybrali się pod ORLEN Arenę, najbardziej podobały się lekcje pilotażu dronów, warsztaty z kuchni molekularnej i ekojubilerii. Magnesem był również pokaz, z którego można było dowiedzieć się jak zbudowane są sztuczne ognie. Absolutnie wyjątkową ofertę zaoferowali strażacy z Zakładowej Straży Pożarnej PKN ORLEN - w praktyce pokazywali, jak gasi się prawdziwy ogień i ewakuuje z zadymionego pomieszczenia, a wspinaczka po drabinie sznurowej cieszyła się ogromnym zainteresowaniem najodważniejszych gości pikniku.
Obowiązkowym punktem na mapie pikniku była strefa przygotowana przez pracowników płockiego ogrodu zoologicznego. Serca uczestników zostały podbite przez jednomiesięczną kózkę i młodego pytona królewskiego, którego w asyście pracowników ZOO można było przez chwilę potrzymać.
Organizatorzy nie zapomnieli też o najmłodszych dzieciach, które tłumnie korzystały z przygotowanych animacji, gier i zabaw. I choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że mogą mieć one niewiele wspólnego z nauką, to na przykład frekwencja na przedstawieniach EkoTeatru - pokazującego m.in. jak prawidłowo segregować odpady - pokazuje co innego.
Wydarzeniem wieczoru był koncert Kamila Bednarka, przed którym na scenie pojawili się muzycy-performerzy z krakowskiego zespołu Recycling Band, grający na samodzielnie zbudowanych instrumentach. Artyści rozbawili i roztańczyli liczną publiczność, a po występie długo rozdawali autografy i fotografowali się z fanami.
  

Fundacja „Fundusz Grantowy dla Płocka”

 
W ramach Fundacji „Fundusz Grantowy dla Płocka”, co roku przyznawane są granty finansowe dla płockich organizacji pozarządowych na realizację projektów społecznych adresowanych do mieszkańców Płocka. Fundacja „Fundusz Grantowy dla Płocka” finansowana jest ze środków PKN ORLEN, Basell Orlen Polyolefins i Levi Strauss Foundation. W latach 2010 – 2015 przyznanych zostało ponad 115 grantów. W 2015 roku po raz pierwszy przyznane zostały także granty dla osób indywidualnych. Dzięki inicjatywie Fundacji, w Płocku wdrożono po raz pierwszy „Streetworking”, zupełnie innowacyjną formę pedagogiki podwórkowej jako pracy socjalnej z dziećmi zagrożonymi wykluczeniem społecznym z najuboższych rodzin.

Czytaj więcej o FundacjiRozwój infrastruktury miejskiejKoncern współfinansuje budowę inwestycji miejskich skierowanych do najmłodszych mieszkańców. W ostatnich czterech latach w Płocku powstały nowoczesne, kolorowe i bezpieczne place zabaw oraz pierwszy w mieście skatepark w pobliżu ORLEN Areny.


Hala sportowo widowiskowa ORLEN Arena, oddana do użytku w 2010 roku, wokół której powstał nowy plac zabaw oraz skate-park, stworzyły w Płocku prawdziwe centrum zabawy i rozrywki dla całych rodzin, wpisując się na trwałe w krajobraz miasta. W 2014 roku powstał kolejny teren rekreacyjny przy ORLEN Arenie. W zbudowanym kompleksie znajduje się plac ze stołami do gry w szachy, park do street workout i siłownia „pod chmurką” zbudowane na tzw. bezpiecznych, miękkich i kolorowych nawierzchniach. W 2015 roku w hali ORLEN Arena powstanie wielofunkcyjna ścianka wspinaczkowa
 

ORLEN Wisła PłockPKN ORLEN jest finansowym fundamentem Klubu SPR Wisła Płock – Generalnym Sponsorem zespołu, który jest dziesięciokrotnym zdobywcą. Pucharu Polski, siedmiokrotnym Mistrzem Polski, trzynastokrotnym wicemistrzem oraz pięciokrotnym brązowym medalistą. Rywalizację płockich szczypiornistów w Lidze Mistrzów jak i w krajowych rozgrywkach każdorazowo oglądają na żywo w hali ORLEN Arena tysiące fanów. W styczniu 2015 r. pięciu zawodników ORLEN Wisły Płock – Kamil Syprzak, Marcin Wichary, Michał Daszek, Adam Wiśniewski i Marcin Jurkiewicz zdobyło z Reprezentacją Polski brązowy medal Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej, które odbyły się w Katarze. Ale piłka ręczna w Płocku to nie tylko sport profesjonalny. To także drużyny szkolne, reprezentacje młodzieżowe chłopców i dziewcząt. PKN ORLEN jest sponsorem tytularnym turnieju piłki ręcznej uczniów kl. IV i V z Płocka - ORLEN Handball Mini Liga. Jesteśmy także sponsorem MMKS Jutrzenka Płock – drużyny piłki ręcznej dziewcząt.Wsparcie najważniejszych projektów sportowych dla mieszkańców Płocka


 
projekty_sportowe.jpgSą to zarówno autorskie działania PKN ORLEN, jak również aktywności realizowane we współpracy z Urzędem Miasta Płocka, m. in. Międzynarodowy Mityng Lekkoatletyczny ORLEN CUP, Półmaraton Dwóch Mostów, Triathlon o Puchar Prezydenta Miasta Płocka czy Płockie Czwartki Lekkoatletyczne. Koncern jest także sponsorem Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego oraz tytularnym sponsorem turnieju dla niepełnosprawnych tenisistów na wózkach Płock ORLEN Polish Open.

 
 
 
Program Stypendialny


 
stypendium.jpg
 
PKN ORLEN przy współpracy z Fundacją ORLEN DAR SERCA realizuje Program Stypendialny dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej z Płocka i Powiatu płockiego. Co roku ponad 100 dzieci otrzymuje wsparcie finansowe na rozwój swoich zainteresowań i talentów. Program Stypendialny nie tylko wyrównuje szanse młodzieży w dostępie do wiedzy, ale pełni także rolę motywatora dla młodych ludzi, zwiększając ich zaangażowanie w naukę. Dodatkowym celem jaki stawiamy sobie w ramach Programu Stypendialnego jest promowanie aktywności sportowej, kulturalnej i społecznej płockiej młodzieży. Dlatego ważnym kryterium przyznania stypendium są nie tylko wyniki w nauce, ale i osiągniecia pozaszkolne.
 
 
 
 
 
Promocja kultury i sztuki
 
 
 
 
 
kulutra1.PNGKoncern konsekwentnie promuje płocką kulturę i sztukę. Od kilku lat współpracujemy z Płocką Orkiestrą Symfoniczną oraz Muzeum Mazowieckim w Płocku, które dzięki wsparciu PKN ORLEN może rozbudowywać swoją kolekcję dzieł sztuki secesyjnej. Koncern ufundował unikalny zestaw mebli do jadalni art.deco oraz wyjątkowo cenne obrazy Jacka Malczewskiego i Tamary Łempickiej. Dzięki środkom przekazywanym przez Koncern, płockie Muzeum stale wzbogaca posiadane zbiory, które już dziś należą do najbogatszych w Polsce i w Europie.


 
 
Wsparcie płockiej służby zdrowia

 
 
Bez nowoczesnego sprzętu nie ma skutecznej diagnostyki i leczenia. Dlatego PKN ORLEN systematycznie doposaża czołowe placówki płockiej służby zdrowia, przekazując m.in. w latach 2013-14 dla Szpitala św. Trójcy nowy cyfrowy aparat rentgenowski, aparat USG oraz stół do operacji ortopedycznych. Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku otrzymał natomiast od PKN ORLEN darowiznę, dzięki której placówka wzbogaciła się o trzy doskonale w pełni wyposażone stanowiska ratunkowe na Oddziale Intensywnej Terapii oraz niezależnie dwa respiratory dla dzieci i dorosłych, oraz dwa stacjonarne aparaty do znieczulania i kardiomonitor.


 
Pomoc płockim służbom ratowniczym


 
str8509.jpgBezpieczeństwo to kolejny filar aktywności Koncernu w Płocku. Zaangażowanie Spółki koncentruje się na wspieraniu podstawowych Służb Państwowych i Miejskich. Najważniejsze efekty tych działań to m.in. pomoc dla:

Państwowej Straży Pożarnej – dofinansowanie zakupu trzech samochodów: operacyjnego ze sprzętem ratowniczym i dwóch samochodów gaśniczych, zakup kontenera ratownictwa ekologicznego, a także sprzętu łącznościowego.

Policji Miejskiej – dofinansowanie zakupu ośmiu samochodów potrzebnych do realizacji zadań związanych z zabezpieczeniem porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz przeciwdziałaniem patologiom społecznym.

Straży Miejskiej – dofinansowanie zakupu samochodów.

Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Płocku – dofinansowanie sprzętu i samochodów oraz edukacji w zakresie bezpieczeństwa na wodzie, co w Płocku ma szczególne znaczenie z racji położenia miasta nad rzeką Wisłą.
 

 
 
Politechnika Warszawska Filia w Płocku

 
 
 
12289440_l.jpg
PKN ORLEN na stałe współpracuje z Politechniką Warszawską – Filią w Płocku. W ubiegłym roku zostały przekazane uczelni środki na wyposażenie pracowni laboratoryjnych Instytutu Chemii Wydziału Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii, dzięki czemu zwiększył się komfort pracy oraz bezpieczeństwo pracowników i studentów, a także podniosła się jakość kształcenia. Koncern co roku wyróżnia najlepsze prace magisterskie, których tematy są związane z działalnością chemiczną Koncernu. Spółka wspiera także organizację sympozjów i konferencji naukowych organizowanych przez Politechnikę.
 
 
 
 

Płocki Park Przymysłowo-Technologiczny - myślimy innowacyjnie, działamy inwestycyjnie

 
pppt.jpg
 
PPP-T jest wspólnym przedsięwzięciem władz samorządowych Miasta Płocka i PKN ORLEN. Jego celem jest zbudowanie spójnego i funkcjonalnego modelu, w którym badania oraz wiedza przyczyniają się do rozwoju nowoczesnych technologii, które efektywnie wykorzystane w przemyśle, dają możliwość tworzenia nowych miejscy pracy. Władze samorządowe i kierownictwo Koncernu zdecydowały o wspólnej realizacji projektu z uwagi na jego nowatorski charakter, stymulowanie rozwoju wiedzy i nauki, kreowanie innowacji, realizację projektów B+R, korzyści biznesowe oraz dążenie do tworzenia w Płocku nowych, atrakcyjnych miejsc pracy.
 
Jako zorganizowany obszar inwestycyjny Park oferuje swoim klientom atrakcyjne tereny i nowoczesne powierzchnie biurowe. Poprzez współpracę z międzynarodowymi jednostkami naukowymi, instytutami badawczymi, przedsiębiorcami, administracją publiczną, instytucjami otoczenia biznesu i organizacjami międzynarodowymi buduje sieć kooperacji oraz wspiera i inicjuje działalność B+R. Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny jest koordynatorem i współzałożycielem Mazowieckiego Klastra Chemicznego, którego celem jest poprawa konkurencyjności oraz wzrost potencjału innowacyjnego firm z sektora chemicznego, poprzez wymianę wiedzy i doświadczeń ze sferą badawczą.
 
 


Przyjaźni środowisku
 
silosy.jpgTroska o środowisko naturalne w obrębie Płocka – miejsca niezwykle ważnego dla Koncernu, jak też w każdym zakątku Polski, gdzie Spółka prowadzi swoją działalność, jest jednym z priorytetów PKN ORLEN wyrażanym poprzez stałe utrzymywanie nakładów inwestycyjnych związanych z ochroną środowiska na wysokim poziomie.
 
 
 
Koncern stosuje najlepsze dostępne techniki w zakresie ograniczania emisji zarówno do powietrza, jak i innych komponentów środowiska. W Koncernie prowadzony jest ciągły monitoring oraz okresowe pomiary, które dostarczają informacji o wielkości rzeczywistych emisji z obiektów Spółki, pozwalając tym samym na ocenę skuteczności działań prowadzonych w zakresie jego ochrony.
 
Dla zapewnienia bieżącej informacji o stanie środowiska, dotychczas istniejącą automatyczną stację monitoringu powietrza w Płocku przy Gimnazjum nr 5, zastąpiono nową, która jest włączona w ogólnopolski system oceny stanu jakości powietrza. Została ona wyposażona w wysokiej klasy, bardzo czułe analizatory służące do ciągłego pomiaru SO2, NOX (NO, NO2), CO, O3, BTX w powietrzu. Spółka zapewnia powszechną dostępność i możliwość zapoznania się interesariuszy z wynikami pomiarów i stanem jakości powietrza w rejonie Płocka.

sokol2.PNG
 
Potwierdzeniem dobrego stanu jakości powietrza atmosferycznego w obrębie Zakładu Produkcyjnego w Płocku jest istniejąca i rozwijająca się populacja Sokoła Wędrownego. Na terenie PKN ORLEN zainstalowane są dwie budki lęgowe: na kominie Zakładowej Elektrociepłowni i Instalacji Clausa. Od czasu pierwszego lęgu w 2002r., do końca 2015 r., na terenie zakładu PKN ORLEN na świat przyszły już 42 pisklęta sokoła wędrownego. 

Więcej o sokole wędrownym tutaj.
 

Gospodarka ściekowa w Koncernie, jest prowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami w oparciu o wewnętrzne procedury, zarządzenia i normatywy zakładowe. Jakość i ilość ścieków jest na bieżąco monitorowana. PKN ORLEN posiada wysokosprawną Centralną Oczyszczalnię Ścieków, w której wszystkie ścieki napływające są poddawane procesom wielostopniowego oczyszczania, a część oczyszczonych ścieków jest zawracana do procesów, zmniejszając w ten sposób ilość świeżej wody pobieranej ze środowiska.

drzewo.pngPoświadczeniem dobrego stanu jakości wód w obrębie Zakładu Produkcyjnego w Płocku jest pojawiająca się okresowo populacja bobrów, które stwarzają niestety zagrożenie dla bezpieczeństwa technicznego obiektów i instalacji. Wobec tego w razie konieczności prowadzi się ich odławianie i przenoszenie poza teren Zakładu Produkcyjnego na tereny objęte ochroną środowiskową.

Dzięki dostarczaniu płocczanom ciepła przez PKN ORLEN w sposób znaczący ograniczana jest niska emisja z palenisk domowych opartych głownie na węglu, tym samym ulega poprawie stan jakości powietrza w mieście.

Pod stałą kontrolą w zakresie oddziaływania na środowisko znajduje się działalność obiektów dystrybucji paliw, tj. terminali i stacji paliw. Utrzymanie wysokiej sprawności urządzeń sprawia, że obiekty te nie oddziałują na otoczenie.

Dla Koncernu ważne jest, aby za pomocą odpowiednio dobranych instrumentów oddziaływania, wspierać również postawy proekologiczne i stale zwiększać poziom świadomości ekologicznej społeczeństwa. W roku 2014 w celu przybliżenia zagadnień dotyczących monitoringu powietrza i wzrostu świadomości ekologicznej wśród uczniów, przygotowano prezentację lekcji pokazowej, dotyczącej stacji monitoringu powietrza i metod pomiarowych.

Działalność edukacyjna i informacyjna w zakresie ochrony środowiska prowadzona jest na rzecz szeroko pojętej społeczności lokalnej, w tym mieszkańców regionu i miasta Płocka, instytucji i organów administracji publicznej, studentów uczelni wyższych, uczniów szkół oraz pracowników Zakładu i Spółek Grupy Kapitałowej ORLEN.

 
Więcej informacji na temat prowadzonych przez PKN ORLEN działań środowiskowych znajdą Państwo tutaj.
 
​​​​​​​​​​

 

​​

 ​

​​​​​

NASZE MARKI