Zobacz także:
ORLEN CINERGIA
PKN ORLEN od 2015 roku jest sponsorem tytularnym Forum Kina Europejskiego ORLEN CINERGIA, który   jest wizytówką kultury filmowej Łodzi. To jeden z najstarszych i największych festiwali filmowych w Polsce, jedyny poświęcony wyłącznie prezentacji dokonań kinematografii Starego Kontynentu i wyłącznie filmom o wysokich walorach artystycznych.

Na jego program składa się kilka sekcji tematycznych, które pozwalają zgłębiać fenomen współczesnego kina europejskiego. Sekcje te, to przeglądy wybranych nurtów, kinematografii narodowych, retrospektywy wybitnych twórców kina. Co roku jest to około 100 propozycji repertuarowych, a program jest tak zbudowany, by poszczególne sekcje wchodziły ze sobą w dyskurs, zachęcając widzów do aktywnego uczestnictwa w całym festiwalu, spotkaniach z twórcami, prelekcjach, warsztatach. 

Na przestrzeni lat w festiwalu udział wzięły takie znakomitości jak: Peter Greenaway, John Malkovich, Marta Meszaros, Ferzan Özpetek, Tinto Brass, Allan Starski,  Istvan Szabo, Bruno Chatelin, Otar Josseliani, Jaco van Dormael, Andrej Konczalowski, Jerry Schatzberg, Kasia Smutniak, Lech Majewski, Krzysztof Krauze, Władysław Pasikowski czy Wojciech Smarzowski. 

ORLEN CINERGIA to również konkursy dla debiutujących reżyserów: Konkurs na Najlepszy Debiut Europejski oraz Konkurs na Najlepszy Debiut Polski, a także konkurs na najlepszą piosenkę filmową „KAMER-TON”.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie „Łódź Filmowa”, powołane 17 lat temu przez środowiska filmowe, artystyczne, medialne i akademickie Łodzi. Jego misją jest edukacja filmowa oraz rozwój kultury filmowej w Polsce.

NASZE MARKI