Zobacz także:
Współpraca z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina
​​​PKN ORLEN wspiera inicjatywy na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego, które z racji swej rangi promują polską kulturę na świecie, a twórczość Fryderyka Chopina, jest jej znakomitym przykładem.

​Muzyka największego polskiego kompozytora, tak bliska sercom Polaków, stanowi nieodłączny element tożsamości i kultury narodowej oraz  jest wizytówką naszego kraju na świecie.
Koncern od  dawna związany był z twórczością Fryderyka Chopina. Historia współpracy PKN ORLEN z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina  obejmuje m.in. wsparcie drugiej i trzeciej  edycji Festiwalu Chopin i Jego Europa, Koncertów Urodzinowych i  Koncertów Requiem. Z kolei w 2005 r. ORLEN sponsorował XV Edycję Konkursu Chopinowskiego i ufundował stypendium dla jego zwycięzcy Rafała Blechacza. 

W 2016 r. firma powróciła do tradycji sponsorowania przedsięwzięć związanych z kompozytorem oraz współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina PKN ORLEN został wyłącznym mecenasem Instytutu, który zajmuje się badaniami naukowymi, popularyzacją wiedzy o Fryderyku Chopinie i jego muzyce oraz organizuje festiwale,  koncerty i  konkursy muzyczne. Prowadzi też działalność muzealną – sprawuje pieczę nad Muzeum Fryderyka Chopina  w Żelazowej Woli oraz w Warszawie (Zamek Ostrogskich), które jest skarbcem najcenniejszych rękopisów i pamiątek związanych z kompozytorem.​

​​​W  ramach współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, Koncern będzie wspierać jedno z największych wydarzeń muzyki poważnej na świecie, którym jest Konkurs Chopinowski w 2020 roku oraz zaplanowaną na 2018 r. pierwszą edycję Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, który będzie jednym z kluczowych elementów programu obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, realizowanego przez Instytut Chopina. PKN ORLEN będzie obecny przy kolejnych edycjach Festiwalu Chopin i Jego Europa, w którym biorą udział najwybitniejsi wirtuozi muzyki klasycznej z całego świata, koncertach Requiem W.A. Mozarta upamiętniających śmierć wielkiego kompozytora,  organizowanych od lat w bazylice św. Krzyża w Warszawie, w miejscu gdzie spoczywa  serce Chopina oraz przy koncertach rocznicowych, które odbywają się w rocznicę urodzin artysty.  Koncern wspiera również organizowany przez Instytut, Ogólnopolski Konkurs im. Fryderyka Chopina w Katowicach, promujący młodych polskich pianistów oraz specjalne programy edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży min. Małą Akademię Chopinowską oraz Młode Talenty i wiele innych aktywności.

​W ramach tej współpracy PKN ORLEN wzbogacił Muzeum Fryderyka Chopina  w Warszawie o kolejne cenne eksponaty. Koncern dofinansował zakup, wystawionych na aukcji w domu aukcyjnym Sotheby’s w Londynie, rękopisów kompozytora – 2-óch listów (list Chopina do Solange Clesinger i do Augusta Franchomme’a) oraz wyjątkowej Ballady g-moll, którą Chopin napisał zainspirowany prawdopodobnie balladami Adama Mickiewicza. Odzyskane rękopisy przekazane zostały 1 marca 2017 r. jako wyjątkowy prezent na 207. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, nie tylko dla artysty ale dla całego polskiego narodu. Przed laty Koncern brał udział w podobnym przedsięwzięciu – w 2004 r. przekazał środki  na zakup niezwykle cennego rękopisu Etiudy cis-moll op. 10 nr 4 Fryderyka Chopina wystawionego na aukcji w tym samym domu aukcyjnym Sotheby’s, następnie zakupiony rękopis  został przekazany Muzeum im. Fryderyka Chopina w Warszawie.


Do czasów współczesnych zachowało się tylko ok. 150 rękopisów muzycznych Chopina, które znajdują się w zbiorach największych muzeów na całym świecie jak również w prywatnych kolekcjach. 

W rękach prywatnych znajduje się ok. 60 autografów muzycznych Chopina i są one bardzo rzadko wystawiane na sprzedaż. Z tego względu każda szansa nabycia bezcennych pamiątek po największym polskim kompozytorze jest niepowtarzalną okazją do wzbogacenia dziedzictwa narodowego.

Wspieranie zakupów wybitnych dzieł polskiej kultury, tak by mogły być one powszechnie dostępne, jest jednym z elementów misji społecznej Koncernu.
​​​​

 

​​

 ​

​​​​​

NASZE MARKI