Jako spółka publiczna, notowana na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych stosujemy się do zbioru zasad „Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych 2016”, obowiązujących od 1 stycznia 2016 roku. PKN ORLEN S.A. spełnia wszystkie zasady zawarte w tym dokumencie.
Informacja na temat stanu stosowania przez Spółkę rekomendacji i zasad zawartych w Zbiorze Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2016
PRZESTRZEGANIE ZASAD DOBRYCH PRAKTYK
Jeśli którakolwiek z zasad „Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych” zostanie przez nas naruszona, przekazujemy wówczas do publicznej wiadomości raport bieżący na ten temat.
Zobacz: Raport bieżący nr 1 CG/2013
BADANIE SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH PRZEZ BIEGŁEGO REWIDENTA
Zgodnie z zasadami „Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych” informujemy, iż na podstawie Regulaminu Rady Nadzorczej i Statutu PKN ORLEN S.A. wybór podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych dokonywany jest przez Radę Nadzorczą po przedstawieniu rekomendacji przez Komitet Audytowy. Podjęcie uchwały w sprawie wyboru biegłego rewidenta dla przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego Spółki wymaga zgody co najmniej połowy niezależnych członków Rady Nadzorczej.
Podmiotem uprawnionym do przeprowadzenia badania jednostkowych sprawozdań finansowych PKN ORLEN S.A. i skonsolidowanych sprawozdań finansowych Grupy Kapitałowej ORLEN za lata 2017 i 2018, zgodnie z decyzją Rady Nadzroczej Spółki z 15 grudnia 2016 roku, jest Deloitte Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa, z siedzibą w Warszawie Al. Jana Pawła 22, 00-133 Warszawa.
Zobacz: Raport bieżący nr 276/2016
W celu bieżącego ograniczania ryzyk związanych z procesem sporządzania sprawozdań finansowych poddawane są one weryfikacji przez audytora co kwartał, a zatem częściej niż wynika to z obowiązujących przepisów. W przypadku sprawozdania za I kwartał, półrocze i III kwartał audytor dokonuje przeglądu, natomiast w przypadku sprawozdania rocznego jest ono poddawane badaniu.
ROCZNE RAPORTY DOTYCZĄCE STOSOWANIA ZASAD ŁADU KORPORACYJNEGO
Zgodnie z przepisami prawa powszechnie obowiązującego oraz Regulaminem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, co roku publikujemy raport dotyczący stosowania zasad ładu korporacyjnego w PKN ORLEN S.A. Raport ten stanowi załącznik do sprawozdania Zarządu z działalności Spółki z dany rok obrotowy, czyli część rocznego sprawozdania finansowego.
POLITYKA RÓŻNORODNOŚCI
W PKN ORLEN S.A. kwestie związane z zarządzaniem różnorodnością uregulowane są w poniższych dokumentach obowiązujących w Spółce:
- Regulamin Pracy dla PKN ORLEN S.A.
- Wartości i zasady postępowania PKN ORLEN S.A.
- Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy dla Pracowników PKN ORLEN S.A.
- Polityka zarządzania potencjałem Pracowników Grupy Kapitałowej ORLEN na lata 2013 – 2017.
- Strategia CSR dla PKN ORLEN (zapisy w zakresie zarządzania rozwojem i różnorodnością).
- Odrębny wewnętrzny akt organizacyjny w sprawie realizacji Polityki określającej warunki i zasady pracy osób niepełnosprawnych w PKN ORLEN S.A.
- Odrębny wewnętrzny akt organizacyjny w sprawie wprowadzenia w PKN ORLEN S.A. zasad udzielania wsparcia pracownikom w kryzysowych sytuacjach życiowych.
- Odrębny wewnętrzny akt organizacyjny w sprawie Projektu Pracodawca Przyjazny Rodzinie.
Celami działań związanymi z zarządzaniem różnorodnością są:
- równe traktowanie pracowników w zatrudnieniu oraz zakaz dyskryminacji,
- poszanowanie dla różnorodności,
- zarządzanie różnicami kulturowymi,
- otwartość na zatrudnianie osób wykluczonych społecznie lub zagrożonych marginalizacją na rynku pracy,
- wspieranie inicjatyw pracowniczych związanych z praktykami równościowymi w firmie,
- polityka wynagradzania i premiowania,
- standardy zatrudniania i wynagradzania oddelegowanych pracowników, tj. ekspatów i inpatów,
- dostosowanie miejsc pracy do potrzeb pracowników (np. osób z niepełnosprawnościami, matek karmiących),
- wsparcie dla grup znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej,
- działania wspierające godzenie życia zawodowego i prywatnego (tzw. Programy Work-Life Balance).
Ponadto polityka różnorodności w PKN ORLEN S.A. realizowana jest poprzez następujące działania:
- organizacja szkoleń zawierających tematykę zarządzania różnorodnością,
- wolontariat pracowniczy,
- uwzględnianie aspektów dot. różnorodności w procesach i narzędziach HR (m.in.: rekrutacja, szkolenia i rozwój, wynagradzanie) oraz kształtowaniu kultury organizacyjnej,
- warsztaty dla ekspatów w zakresie zarządzania różnicami kulturowymi,
- przeprowadzanie wśród pracowników badania zaangażowania i satysfakcji z pracy,
- powołanie zespołu koordynującego przeciwdziałanie mobbingowi (Komisja Antymobbingowa powoływana przez Pracodawcę do rozpatrywania skarg na wypadek zaistnienia w Spółce zachowań mobbingowych)
- Powołanie funkcji Rzecznika d.s. Etyki, do którego można zgłaszać naruszenia „Wartości i zasad postępowania PKN ORLEN S.A.”(czyli dotyczących także dyskryminacji i mobbingu)
- Powołanie Komitetu Kapitału Ludzkiego, który opiniuje, zatwierdza/przekazuje do zatwierdzenia przez Zarząd PKN ORLEN S.A. i monitoruje przestrzeganie „Wartości i zasad postępowania PKN ORLEN S.A.” w szczególności rozpatruje istotne naruszenia, podejmuje działania naprawcze, wydaje wytyczne a także rozpatruje istotne zagadnienia dotyczące kwestii etycznych.
Więcej informacji na temat dobrych praktyk na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych można znaleźć na stronie internetowej
www.gpw.pl.