ZAKUPY CHEMII

Bez Działu Zakupów nie istnieje produkcja

Julia Gawryś

Na stażu zajmuję się przeprowadzaniem procesów, których konsekwencją jest kupno surowców, dodatków chemicznych dla zakładu produkcyjnego w Płocku i we Włocławku. Nie spodziewałam się, że moje zadania stażowe mają realny wpływ na to, jak działa firma - bez Działu Zakupów nie istnieje produkcja.

Staż odbywam w Zespole Zakupów Dodatków Chemicznych, gdzie uczestniczę w przeprowadzaniu procesów zakupowych, pozyskiwaniu ofert, procesach negocjacji oraz w bezpośredniej współpracy z partnerami biznesowymi z wielu instalacji w Płocku i we Włocławku oraz kontrahentami z całego świata.

Jak wygląda staż w Dziale Zakupów? Jest to na pewno dział, w którym czuje się dużą presję czasu, ale dzięki temu każdy dzień w pracy jest w pewien sposób ekscytujący. Jak przebiega proces zakupowy w praktyce? Najpierw trzeba zarejestrować zapotrzebowanie, które wpływa od działu technicznego. Dzięki temu wiadomo, co trzeba kupić. Następnie do zadań kupca, czyli w tym przypadku również moich, należy przeprowadzenie analizy rynku, w której trzeba uwzględnić m.in. cenę surowca, gdzie jest produkowany i kto w ogóle go produkuje. W momencie, gdy mamy takie informacje możemy przejść do zbierania ofert. Należy poinformować dostawców o tym, że PKN ORLEN prowadzi proces, w którym chcemy kupić taki surowiec. Wtedy to dostawcy wystosowują odpowiednie oferty, gdzie przedstawiają cenę, ilość i wszelkie techniczne aspekty. Następnie dokonuje się wyboru najkorzystniejszej oferty. Na koniec należy sporządzić umowę, co również leży po stronie Działu Zakupów. Na stażu najbardziej podoba mi się to, że mogę połączyć wiedzę techniczną z nieco bardziej biznesową stroną pracy. 

Studiuję Technologię Chemiczną na Politechnice Warszawskiej, a wiedza zdobyta w trakcie studiów pomaga mi w realizacji zadań wykonywanych na stażu.

Czuję, że moja praca ma realny wpływ na firmę, ponieważ dodatki chemiczne, którymi się zajmuję, finalnie wpływają na wytwarzane tu produkty. Staż w ORLENIE jest dla mnie szansą na zdobycie doświadczenia zawodowego w ciekawym obszarze.

Julia Gawryś Stażystka

Z czym kojarzy Ci się ORLEN? 

ORLEN to dla mnie największa firma chemiczna w Polsce, marka, którą kojarzy każdy w kraju. ORLEN to też przede wszystkim zgrany zespół i bardzo miła atmosfera pracy.

Co daje Ci staż w ORLENIE? 

W ORLENIE mogę zobaczyć w praktyce jak wygląda praca w tak dużej firmie, rozwinąć i przetestować umiejętności zdobyte w trakcie studiów, nauczyć się wielu nowych rzeczy oraz rozwinąć umiejętności miękkie.

Dlaczego ORLEN?

ORLEN wybrałam ze względu na to, że jest to firma związana z chemią, a ten przemysł leży bezpośrednio w kręgu moich zainteresowań. Myślę, że odbycie stażu w dużej i znaczącej firmie, może być bardzo dobrym początkiem kariery zawodowej dla osoby bezpośrednio po studiach.