Metody badania jakości biopaliw ciekłych
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji Minister Przemysłu udostępnił projekt rozporządzenia w sprawie metod badania jakości biopaliw ciekłych. Projektowane rozporządzenie jest wydawane na podstawie upoważnienia zawartego w art. 26 pkt 2 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw (Dz. U. z 2024 r. poz. 1209), tj. ustawy, która stanowi podstawę działania w Polsce Systemu Monitorowania i Kontrolowania Jakości Paliw.
Prezentowany projekt rozporządzenia jest niezbędny w celu dostosowania krajowej legislacji do zmian w normach technicznych wyznaczających standardy dla metod badań nw. biopaliw:
- estru metylowego stanowiącego samoistne paliwo, dalej „B100”;
- oleju napędowego zawierającego 20 % estru metylowego, dalej „B20”;
- benzyn silnikowych zawierających od 70 % do 85 % bioetanolu, dalej „E85”.
Minister Przemysłu w uzasadnieniu projektu wyjaśnił, iż ww. biopaliwa nie są obecnie kontrolowane w ramach Systemu Monitorowania i Kontrolowania Jakości paliw z uwagi na ich brak na stacjach paliw.
Prezentowane rozporządzenie pozwoli również na objęcie kontrolą jakości paliw nowego biopaliwa-biowęglowodorów parafinowych stanowiących samoistne paliwo (HVO100), które w 2025 roku ma pojawić się na kilku ogólnodostępnych stacjach paliw.
Prezentowany projekt rozporządzenia zastąpi obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii z dnia 14 października 2016 r. w sprawie metod badania jakości biopaliw ciekłych (Dz. U. poz. 1802). Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Przed publikacją w Dzienniku Ustaw projekt musi przejść procedurę notyfikacji aktów prawnych przed Komisją Europejską, ponieważ zawiera przepisy techniczne. Notyfikacja techniczna spowoduje 3-miesięczny okres wstrzymania procedury legislacyjnej w Polsce, co adresatom nowych przepisów da dodatkowy czas na dostosowanie się do zmian.
Ogłaszając konsultacje publiczne projektu rozporządzenia Minister Przemysłu zwrócił się m.in. do ORLEN S.A. o przedstawienie uwag. W ocenie ORLEN S.A. - w załączniku do projektu rozporządzenia - przy metodach dedykowanych do biopaliwa B100, B20 i HVO100, do oznaczania całkowitej zawartości zanieczyszczeń danego biopaliwa, projektodawca odwołał się do nieaktualnej normy technicznej, a wskazuje na to informacja opublikowana przez Polski Komitet Normalizacyjny. Po zmianie norm technicznych dla B100 będzie stosowana norma PN EN 12662-2, a dla B20 i HVO100 będzie stosowana norma PN EN 12662-1.
Materiały do pobrania: