Obligatoryjny blending w oleju napędowym
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zmianę przepisów prawa w zakresie obligatoryjnego blendingu, czyli dodawania określonych biokomponentów do paliw ciekłych. Zgodnie z projektem rozporządzenia w sprawie minimalnego udziału biokomponentów zawartych w paliwach ciekłych stosowanych we wszystkich rodzajach transportu (nr 1236 z wykazu prac legislacyjnych Ministra Klimatu i Środowiska), od 1 stycznia 2026 r. minimalny udział biokomponentów w oleju napędowym miałby wynieść 5,5%.
Poziom obligatoryjnego blendingu stanowi materię ustawową. Zgodnie z art. 23b ust. 3 pkt 2 ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych podmiot realizujący Narodowy Cel Wskaźnikowy jest zobowiązany zapewnić w danym roku kalendarzowym minimum 6,2% biokomponentów w oleju napędowym. Ponadto, stosownie do przepisu epizodycznego, tj. art. 35d pkt 2 ustawy, wysokość obligatoryjnego blendingu w oleju napędowym w 2024 r. i 2025 r. została ustalona na poziomie 5,2%.
Mając na względzie, że ww. przepis epizodyczny przestanie obowiązywać z końcem 2025 r., minister właściwy do spraw klimatu, korzystając z upoważnienia ustawowego zawartego w art. 23b ust. 4 ustawy, który umożliwia określenie niższego niż 6,2% udziału biokomponentów w oleju napędowym, biorąc pod uwagę techniczne możliwości branży paliwowej w zakresie dodawania biokomponentów do paliw ciekłych, zaproponował udział na poziomie 5,5%. Projektowane rozporządzenie jest pierwszym aktem wydawanym na podstawie ww. upoważnienia ustawowego.
W dniu 7 stycznia br. ORLEN S.A. zaproponował w ramach konsultacji publicznych projektu utrzymanie dotychczasowego poziomu, tj. 5,2%. ORLEN S.A. zwrócił bowiem uwagę na fakt, że przepisy ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych zakazują uwzględniania do obligatoryjnego blendingu biokomponentów powstałych w wyniku współuwodornienia oraz biokomponentów wytworzonych z surowców wymienionych w załączniku 1. do ustawy. Dotyczy to m.in. surowców odpadowych. Alternatywą dla zaproponowanego rozwiązania może być - w ocenie ORLEN S.A. - pozostawienie minimalnego udziału biokomponentów na proponowanym poziomie 5,5%, pod warunkiem dopuszczenia możliwości realizacji obligatoryjnego blendingu biokomponentami z surowców z załącznika 1.
Materiały do pobrania: