Pobieranie próbek paliw ciekłych i biopaliw ciekłych
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji Minister Przemysłu udostępnił projekt rozporządzenia w sprawie sposobu pobierania próbek paliw ciekłych i biopaliw ciekłych. Projektowane rozporządzenie jest wydawane na podstawie upoważnienia zawartego w art. 19 pkt 1 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw (Dz. U. z 2024 r. poz. 1209), tj. ustawy, która stanowi podstawę działania w Polsce Systemu Monitorowania i Kontrolowania Jakości Paliw.
Przepisy dotyczące sposobu pobierania próbek paliw ciekłych i biopaliw ciekłych są związane z przepisami dotyczącymi wymagań jakościowych dla paliw ciekłych oraz biopaliw ciekłych. Próbki umożliwiają weryfikację spełniania przez pobrane paliwo ciekłe albo biopaliwo ciekłe określonych przepisami wymagań jakościowych. Kontrole jakości paliw ciekłych prowadzi Inspekcja Handlowa pod nadzorem Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jedną z czynności dokonywanych w ramach kontroli jest pobieranie próbek. Rozporządzenie jest zatem niezbędnym elementem Systemu Monitorowania i Kontrolowania Jakości Paliw i pozwoli na objęcie paliwa w Polsce pełną kontrolą jakości paliw prowadzoną przez Inspekcję Handlową.
Prezentowany projekt rozporządzenia określa sposób pobierania próbek:
- paliw ciekłych,
- biopaliw ciekłych stanowiących mieszankę oleju napędowego i biokomponentów,
- estru stanowiącego samoistne paliwo,
- biowęglowodorów ciekłych stanowiących samoistne paliwo i będących parafinowym olejem napędowym,
- biopaliw ciekłych stanowiących mieszankę benzyn silnikowych i bioetanolu,
- biopaliw ciekłych opartych na bioetanolu, stosowanych w wybranych flotach, wyposażonych w silniki z zapłonem samoczynnym.
W aktualnym stanie prawnym brakuje przepisów dotyczących sposobu pobierania próbek nowego biopaliwa ciekłego, tj. biowęglowodorów ciekłych stanowiących samoistne paliwo, będących parafinowym olejem napędowym („HVO100”). Prezentowane rozporządzenie pozwoli na objęcie kontrolą jakości paliw HVO100, które w 2025 roku ma pojawić się na kilku ogólnodostępnych stacjach paliw oraz wprowadzi inne zmiany związane z merytorycznymi zmianami w przepisach określających wymagania jakościowe dla paliw ciekłych i biopaliw ciekłych.
Prezentowany projekt zastąpi rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 1 września 2009 r. w sprawie sposobu pobierania próbek paliw ciekłych i biopaliw ciekłych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1035). Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Ogłaszając konsultacje publiczne projektu rozporządzenia Minister Przemysłu zwrócił się m.in. do ORLEN S.A. o przedstawienie uwag. ORLEN S.A. przedstawił propozycje zmian w prezentowanym projekcie, które zwracają uwagę na potrzebę zapewnienia przez przepisy neutralności technicznej czynności pobrania i zabezpieczenia próbek wynikającą z różnorodności dostępnych na rynku rozwiązań technicznych dla pojemników, plomb, czy zamknięć pojemników oraz doświadczeń wynikających z praktyki stosowania tych przepisów.
Materiały do pobrania: