06.11.2024

Postulaty ORLENU na forum UE

Kluczowe postulaty, wpisujące się jednocześnie w plany ORLEN dotyczące osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r., dotyczą trzech filarów: neutralności technologicznej i utrzymania konkurencyjności unijnego rynku, dostępności finansowania dla dekarbonizacji i tworzenia lepszych regulacji, między innnymi w efekcie odejścia od ich nakazowego charakteru.

Niebagatelny wpływ na funkcjonowanie ORLEN mają unijne regulacje, które w istotnym stopniu determinują model rozwojowy sektora, w którym działa spółka. Dlatego ORLEN przygotował stanowisko, w którym zwraca uwagę na kluczowe postulaty, których realizacja pozwoli na zbudowanie unijnego otoczenia regulacyjnego umożliwiającego zrównoważoną transformację energetyczną opartą na solidnych ekonomicznych podstawach. ORLEN proponuje stworzenie warunków, które umożliwią firmom prowadzenie działalności w sposób zrównoważony i bezpieczny dla środowiska, ale jednocześnie pozwolą zachować konkurencyjność europejskiego przemysłu. Nowy pięcioletni cykl regulacyjny w Unii Europejskiej stanowi szansę na zwrócenie uwagi na tematy istotne z perspektywy działalności prowadzonej przez spółkę.

W przypadku pierwszego filaru ORLEN akcentuje potrzebę zachowania neutralności technologicznej. Aby transformacja była zrównoważona i nie obciążała nadmiernie gospodarek państw członkowskich Unii Europejskiej, konieczne jest uwzględnienie w tempie jej realizacji specyfiki ekonomicznej poszczególnych krajów, kontekstu geopolitycznego oraz kosztów społecznych. Dopuszczenie pełnego katalogu zero- i niskoemisyjnych technologii wpłynie na obniżenie kosztów transformacji i zwiększenie jej efektywności, przy jednoczesnym utrzymaniu produkcji i miejsc pracy w UE.

W kontekście finansowania dekarbonizacji, Grupa ORLEN postuluje wprowadzenie systemu zachęt i finansowych instrumentów wsparcia. Projekty wykorzystujące technologie dekarbonizacyjne, często na wczesnym etapie rozwoju, są niezwykle kapitałochłonne, a ich rentowność – niepewna. Regulacje powinny zatem stwarzać zachęty do inwestowania w pełen wachlarz technologii zero- i niskoemisyjnych. Konieczne jest również bezpośrednie wsparcie finansowe. Potrzebne są dedykowane fundusze unijne, wspierające budowę infrastruktury energetycznej oraz rozwój innowacyjnych technologii, które powinny być uzupełnione o fundusze dedykowane poszczególnym regionom Unii.

W temacie ulepszenia unijnych regulacji, istotne jest wdrożenie ułatwień dla prowadzenia działalności, w tym tych ograniczających nadmierną sprawozdawczość, unikanie regulacji o nakazowym i zbyt szczegółowym charakterze czy wprowadzanie takich, które uwzględniają technologie i ekonomiczno-społeczne realia poszczególnych krajów. System celów i kar za brak realizacji założonych wymogów, na który stawia Unia, może mieć negatywny wpływ na wyniki przedsiębiorstw, wzrost gospodarczy i dobrobyt obywateli, co zwiększa ryzyko nieosiągnięcia założonych ambicji. Dlatego ORLEN postuluje o stawianie na zachęty dla przyciągania nowych inwestycji. Jednocześnie spółka podkreśla konieczność stałego dialogu unijnych instytucji z sektorem energetycznym i przemysłowym.

Materiały do pobrania: