O firmie

Efektywna i niskoemisyjna energetyka

Wyzwania

Poszukujemy rozwiązań, które w sposób zrównoważony pozwolą wykorzystać dwutlenek węgla w produkcji rafineryjnej lub petrochemicznej. Rozwiązania powinny spełniać istniejące regulacje prawne oraz przyczyniać się do obniżenia śladu węglowego naszych produktów. Szczególnie zależy nam na redukcji emisji w procesie produkcja paliw syntetycznych RFNBO w kontekście dyrektywy RED III.

Szukamy nowych rozwiązań z obszaru magazynowania energii elektrycznej, cieplnej i wodoru, które charakteryzują się wysoką efektywnością i stabilnością. Szczególnie interesują nas produkty kompatybilne z odnawialnymi źródłami energii. Dodatkowo jesteśmy zainteresowani inteligentnymi systemami zarządzania zmagazynowaną energią.

Poszukujemy rozwiązań zdolnych do redukcji zużycia energii elektrycznej w zróżnicowanych obszarach działania zakładów petrochemicznych i rafineryjnych, takich jak działanie urządzeń operacyjnych (w tym pompy i sprężarki), oświetlenie, zarządzania zapotrzebowaniem na energię.

Poszukujemy rozwiązań umożliwiających prognozę produktywności paneli fotowoltaicznych oraz turbin wiatrowych na podstawie danych meteorologicznych

W ramach całej Grupy ORLEN, poszukujemy rozwiązań pozwalających na zagospodarowanie ciepła odpadowego lub niskotemperaturowego ciepła produkcyjnego, które byłby w stanie przynieść korzyści ekonomiczne lub polepszyć efektywności procesów. Zależy nam na technologiach umożliwiających konwersję ciepła odpadowego na medium użyteczne lub inny przynoszący korzyści biznesowe. Posiadamy wiele źródeł ciepła w obszarze petrochemicznym i rafineryjnym, w tym ciepło kondensatu (70-120 °C), parę niskociśnieniową o ciśnieniu zbliżonym do atmosferycznego) oraz ciepło ze strumieni węglowodorów (60-100 °C). Jesteśmy otwarci na zróżnicowane rozwiązania takie jak wymienniki ciepła, pompy ciepła, ORC i inne.