28.04.2004

Pogłoski o przeniesieniu ORLEN Deutschland z Hamburga do Berlina są nieprawdziwe

W niemieckiej centrali PKN ORLEN nie planuje się - w odniesieniu do inaczej brzmiących doniesień prasowych – przenosin do Berlina. We wtorek (w dniu wczorajszym) część berlińskiej prasy opublikowała informacje, że koncern naftowy planuje przeniesienie centrali firmy w części lub całości nad Szprewę.

„Takie doniesienia pozbawione są wszelkich podstaw i są czystą spekulacją prasy“ powiedział Jean-Jacques Verschueren, Prezes Zarządu ORLEN Deutschland GmbH. „przenosiny nigdy nie były rozważane i nie były tematem negocjacji z Senatem lub innymi organami Berlina. ORLEN jest i pozostanie w Hamburgu – Elmshorn“. Również polski koncern – matka PKN ORLEN nigdy nie planował, nie negocjował i nie brał pod uwagę w przyszłości podobnych przenosin.

Podobnie nieprawdziwe są informacje jakoby w czwartek (jutro) miałyby się odbyć rozmowy na ten temat między Prezesem PKN ORLEN Zbigniewem Wróblem i burmistrzem Berlina Klausem Wowereitem.

W ramach rozszerzenia Unii Europejskiej zaplanowana została w dniach 29 i 30 kwietnia konferencja w Berlinie, na którą zaproszony został również Pan Wróbel. Z okazji konferencji zostało na czwartek zaplanowane spotkanie między Burmistrzem Berlina i Panem Wróblem na temat wstąpienia Polski do Unii. Konferencja ta została w ostatnim momencie odwołana ze względu na podniesiony stan bezpieczeństwa w Berlinie pod koniec tygodnia (konferencja OSZE z amerykańskim Sekretarzem Stanu Collinem Powell i wizytą izraelskiego Prezydenta Mosche Katzay). W związku z tym spotkanie Pana Wowereita i Pana Wróbla nie dojedzie do skutku.

ORLEN Deutschland GmbH posiada w Niemczech sieć 494 stacji benzynowych. W marcu 2003 podpisana została ostatecznie umowa z BP na podstawie której British Petrol sprzedał za 140 mln Euro w sumie 494 stacji benzynowych marki Aral, BP i Eggert Mineraloel, które w ubiegłym roku przeflagowane zostały na ORLEN i STAR.

Firma posiada obecnie stacje w Nadrenii- Westfalii (198), Dolnej Saksonii (118), Szlezwiku –Holsztynie (79), Sachsen-Anhalt (28), Mecklenburg-Vorpommern (17), Berlinie (20), Hamburgu (15), Brandenburgii (14) i Bremie (5).

Sieć w obecnej postaci oznacza 3 procentowy udział w rynku stacji benzynowych w Niemczech i 7 procentowy udział w rynku lokalnym (Północne i Wschodnie Niemcy).

PKN ORLEN SA z przychodami w wys. 4,6 mld Euro (2002 r), dwucyfrowym wzrostem sprzedaży i prawie 7,500 pracownikami jest jednym z największych polskich koncernów. W ubiegłym roku PKN ORLEN wypracował 3% polskiego PKB. Notowany na giełdach w Warszawie i w Londynie koncern obejmuje 200 spółek, które są aktywne we wszystkich segmentach nowoczesnej rafinacji produktów mineralnych dla przemysłu, odbiorców końcowych i klientów indywidualnych. Szczególnie silną pozycję ma ORLEN w Polsce w sektorze stacji benzynowych, gdzie z prawie 2000 stacjami jest liderem na rynku.

Wszelkie informacje dostępne są:
ORLEN Deutschland GmbH
Pressesprecherin Barbara Terbeck
Fon + 49 (0) 4121 471 714
Fax + 49 (0) 4121 471 710
Email: b.terbeck@orlen-deutschland.de
www.orlen-deutschland.de