15.10.2004

"Filmy pod specjalnym nadzorem" startują w poniedziałek

18 października rozpoczyna się festiwal "Filmy pod specjalnym nadzorem" połączony z seminarium poświęconym kinematografii i literaturze czeskiej i słowackiej lat 60. Na program festiwalu składa się 50 filmów fabularnych i dokumentalnych z lat 60-tych. W Warszawie pokazy potrwają do 28 października, a w innych 10 miastach Polski (Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku, Gliwicach, Katowicach, Toruniu i Lublinie), do 15 grudnia. Mecenasem festiwalu jest PKN ORLEN SA.

Czy można sobie wyobrazić historię kina bez Milosa Formana, Very Chitilovej czy Jiriego Menzla? Bez "Miłości blondynki", "Pociągów pod specjalnym nadzorem", "Intymnego oświetlenia"? O czecho-słowackiej szkole filmowej lat 60. można mówić jako o odmianie Nowej Fali, dominującej w kinie europejskim tamtego okresu - nurtu stworzonego przez Francuzów, lecz modyfikowanego przez filmowców innych nacji: Niemców, Jugosłowian, Skandynawów, także Rosjan i Polaków. Ale przede wszystkim Czechów i Słowaków.

Czecho-słowacka Nowa Fala narodziła się czterdzieści lat temu - w pracowniach praskiej FAMU i studiach Barrandova i Koliby. Stała się manifestacją poglądów nie tylko grupy artystów - filmowców i pisarzy, ale i całego pokolenia 20-30-latków, oczekującego na dopływ świeżego powietrza w kulturze, ale przede wszystkim w życiu społecznym i politycznym. Czy istotnie odnoszące sukcesy na całym świecie kino czecho-słowackie przygotowało Praską Wiosnę? Na pewno stało się jej częścią - elementem najciekawszym i najlepiej zapamiętanym.

Festiwal "Filmy pod specjalnym nadzorem" rozpocznie się 18 października 2004 r. i potrwa (w Warszawie) do 28 października. Pokazy odbywać się będą w stołecznych kinach "Kultura" i "Rejs". Jednocześnie do 15 grudnia br. w 10 miastach (Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku, Gliwicach, Katowicach, Toruniu i Lublinie) zostanie pokazany skrócony zestaw najważniejszych dokonań Nowej Fali.
Na program składa się ponad 50 filmów fabularnych i dokumentalnych, w tym etiudy filmowe późniejszych mistrzów oraz pozycje prezentowane u nas po raz pierwszy. Projekcjom towarzyszyć będą spotkania twórców z widzami oraz dyskusje panelowe z udziałem artystów z Czech, Słowacji i Polski. Swój udział - obok Vaclava Havla - zapowiedzieli: Jiri Menzel, Vera Chytilova, Dusan Hanak, Jan Nemec, Juraj Herz, Martin Sulik i Antonin Liehm. Stronę polską w spotkaniach i dyskusjach reprezentować będą m.in.: Agnieszka Holland, Andrzej Wajda, Andrzej Werner i inni. Przygotowywane jest specjalne wydawnictwo, zawierające kompendium wiedzy na temat historii, literatury i kina czeskiego i słowackiego tamtego okresu wraz z sylwetkami czołowych twórców.

Mecenasem festiwalu jest PKN ORLEN SA, a organizatorami: DKF "Kwant" i Fundacja Pro Art-Tech przy udziale Filmoteki Narodowej w Warszawie, Filmoteki Czeskiej w Pradze, Filmoteki Słowackiej w Bratysławie, Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Fundacji Edukacji i Sztuki Filmowej "Laterna Magica", we współpracy z Filmoteką Węgier, Instytutem Polskim w Pradze oraz Ambasadami Czech i Słowacji w Warszawie. Impreza odbywać się będzie pod patronatem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego, Pana Prezydenta Vaclava Havla, oraz Ambasador Magdy Vasaryovej, którzy zapowiedzieli swój udział w festiwalu.