22.10.2004

Vaclav Havel - gość honorowy festiwalu "Filmy pod specjalnym nadzorem"

Dziś o 20.00 w warszawskim kinie Relax odbędzie się uroczysta gala oficjalnie otwierająca festiwal "Filmy pod specjalnym nadzorem" czyli przegląd czeskich i słowackich filmów fabularnych i dokumentalnych z lat 60-tych. Gościem specjalnym festiwalu będzie Vaclav Havel. Mecenasem przeglądu czeskiej i słowackiej kinematografii jest PKN ORLEN S.A.

Spotkanie z byłym Prezydentem Republiki Czeskiej Vaclavem Havlem, które odbędzie się dziś o godz.11.00 w stołecznym kinie Kultura oficjalne otworzy imprezy festiwalowe. Dyskusję poprowadzi Juliusz Machulski, a swój udział zapowiedzieli przedstawiciele środowiska filmowców. Po części seminaryjnej i dyskusji odbędzie projekcja filmu "Każdy młody mężczyzna" w reżyserii Pavla Juracka.

Kolejnym ważnym wydarzeniem dzisiejszego dnia festiwalowego będzie spotkanie z Vaclavem Havlem w Auli Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego. W dyskusji wezmą udział m.in: Adam Michnik, Krzysztof Zanussi, Andrzej Wajda, oraz Tadeusz Konwicki

Gala oficjalnie otwierająca festiwal "Filmy pod specjalnym nadzorem" odbędzie się wieczorem (godz. 20.00) w warszawskim kinie Relax. Po części oficjalnej - wystąpieniach: Vaclava Hala oraz Ministra Kultury Waldemara Dąbrowskiego odbędzie się pokaz filmu "Intymne oświetlenie" Ivana Passera.

Na program festiwalu składa się 50 czeskich i słowackich filmów fabularnych i dokumentalnych z lat 60-tych. W Warszawie pokazy potrwają do 28 października, a w innych 10 miastach Polski (Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku, Gliwicach, Katowicach, Toruniu i Lublinie), do 15 grudnia. Mecenasem festiwalu jest PKN ORLEN SA.