25.07.2005

PKN ORLEN pamięci Powstania Warszawskiego

PKN ORLEN wsparł finansowo produkcję filmu dokumentalnego o Powstaniu Warszawskim „Bitwa o Warszawę – Powstanie w 44”. Zapraszamy do obejrzenia pierwszej telewizyjnej emisji filmu, która odbędzie się w 61. rocznicę wybuchu Powstania w poniedziałek, 1 sierpnia, o godz. 17:00 i 20:00 na Discovery Channel.

„Bitwa o Warszawę” to pierwszy film dokumentalny o tematyce historycznej, zrealizowany w koprodukcji polsko-angielskiej na zlecenie Discovery Channel. Przedstawia historię Powstania pokazaną z punktu widzenia jego uczestników, przede wszystkim powstańców, którzy opowiadają o losach swoich, swoich kolegów i ich rodzinnego miasta.

Uroczysta premiera filmu, a zarazem jedyny warszawski pokaz, będzie mieć miejsce w czwartek, 28 lipca, w kinie RELAX. Imprezę poprowadzi Maciej Orłoś. Wśród zaproszonych gości pojawią się m.in. przedstawiciele władz Warszawy, Sejmiku Wojewódzkiego, mediów i sławni polscy aktorzy.

PKN ORLEN, sponsorując produkcję, po raz kolejny angażuje się w ważne dla kultury i historii Polski wydarzenie. Przesłaniem filmu jest upowszechnienie wiedzy o Powstaniu Warszawskim poza granicami naszego kraju. Dzięki szerokiemu zasięgowi telewizji Discovery, film będą mogli zobaczyć mieszkańcy różnych państw w Europie. Taka forma przekazu daje możliwość głębszego spojrzenia na historię Polski oraz ukazania siły, determinacji i patriotyzmu walczących w Powstaniu Warszawiaków. Na uwagę zasługuje fakt, że „Bitwa o Warszawę” to pierwsza produkcja, przy której Polacy mieli aktywny wpływ na sposób przedstawiania faktów.