11.05.2005

Hołowczyc liderem 62 Rajdu Polski

Załoga ORLEN Team: Krzysztof Hołowczyc-Łukasz Kurzeja (Subaru Impreza) prowadzi po pierwszym etapie 62 Rajdu Polski. Hołowczyc objął prowadzenie już po pierwszym odcinku specjalnym, potem na chwilę je utracił na rzecz Szweda Svedlunda (Mitsubishi Lancer), by po rozstrzygającym, najdłuższym odcinku specjalnym rajdu uzyskać prowadzenie o 37,5 s. Trzecie miejsce zajmują bracia Michał i Grzegorz Bębenek (Mitsubishi Lancer).

Rajd ma bardzo emocjonujący przebieg, wielu wyśmienitych zawodników utraciło już szanse na zajęcie wysokich miejsc, zwłaszcza po morderczym, 40-to kilometrowym odcinku Derc, który zawodnicy musieli pokonać dziś dwukrotnie. Dalekie miejsca zajmują tak wyśmienici zawodnicy jak Leszek Kuzaj, czy Michał Sołowow.

Krzysztof Hołowczyc: Jesteśmy bardzo zadowoleni, że przewodzimy tak doborowej stawce kierowców po pierwszym dniu zawodów. Posiadana nad Svedlundem przewaga jest dość wyraźna, ale Szwed nie ma nic do stracenia i na pewno jutro postawi wszystko na jedną kartę. Ale nas też interesuje wyłącznie zwycięstwo, więc zapowiada się wspaniała rywalizacja. Reszta stawki ma dość sporą stratę i wydaje się, że walka o zwycięstwo rozegra się tylko między nami, choć w tym sporcie wszystko jest możliwe. Obaj z Łukaszem damy z siebie wszystko, by wygrać po raz pierwszy rozgrywaną na moim rodzimym terenie eliminację mistrzostw Europy. Jedziemy zupełnie nowym samochodem, aż za świeżym, bo pojawiają się pewne drobne usterki, które powinny być już wcześniej wyeliminowane podczas testów, a tak oprócz walki na trasie cały czas dostosowujemy nasze auto tak, aby jechało jak najszybciej. Nie możemy dostroić dobrze hamulców, co powoduje, że przy każdym hamowaniu samochód stawia bokiem, co jest bardzo widowiskowe dla kibiców, ale jednak kosztuje sporo cennych sekund. Jutro, jadąc jako pierwsi będziemy "przecierać" trasę z drobnych kamyczków, co niestety znacznie utrudnia jazdę i może kosztować spore straty czasowe. Myślę, jednak, że wypracowana dzisiaj przewaga pozwoli nam zakończyć sukcesem tę wspaniałą imprezę.

Do mety I etapu nie dotarło 21 załóg. Część z nich wycofała się z powodu awarii, kilka z powodu niegroźnych na szczęście wypadków. Jutro drugi i ostatni etap 62 Rajdu Polski. Do rywalizacji przystąpi 49 załóg, które będą miały do pokonania kolejnych 8 odcinków specjalnych o łącznej długości 133,6 km. Start pierwszego z nich zaplanowano na godzinę 7:52. Na mecie pierwsza załoga pojawi się o godzinie 17:04.

Sponsorem generalnym 63 Rajdu Polski jest PKN Orlen S.A.