20.06.2006

PKN ORLEN S.A. sponsorem obchodów 30. rocznicy „Czerwca 1976 roku” w Płocku

PKN ORLEN wsparł organizację uroczystości obchodów rocznicy Czerwca ‘76 w Płocku. Angażując się w przedsięwzięcie Koncern pragnie oddać hołd bohaterskim uczestnikom wydarzeń, które zainicjowane w Płocku, Radomiu i Ursusie, objęły cały kraj, stając się jedną z podstaw późniejszych zmian ustrojowych. Dzięki odwadze i wytrwałości osób, które wzięły udział w protestach robotniczych 1976 roku udało się zainicjować proces zmian, który doprowadził w 1989 do pierwszych po wojnie wolnych wyborów parlamentarnych.

W ramach uroczystości rocznicowych w dniu 20 czerwca, w Muzeum Mazowieckim w Płocku otwarta zostanie wystawa zatytułowana „Czerwiec 1976 roku” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Tego samego dnia w auli Urzędu Miasta Płocka odbędzie się panel dyskusyjny na temat protestu robotniczego sprzed 30 lat, prowadzony przez historyków z IPN.

Obchody rocznicy zakończą się w piątek, 23 czerwca. W tym dniu dla upamiętniania protestu, który miał miejsce 25 czerwca 1976, zainscenizowany zostanie przemarsz robotników ulicami Płocka. Sprzed Bramy Nr 2 Zakładu Produkcyjnego PKN ORLEN pod budynek Książnicy Płockiej (dawna siedziba KW PZPR) przemaszeruje symboliczny pochód stworzony na tę okoliczność z artystów płockiego Teatru Dramatycznego. Wieczorem na Starym Rynku zagrają kolejno - Perfect i Grzegorz Turnau.

Wsparcie organizacji obchodów przez Koncern wynika z poczucia tożsamości Firmy. PKN ORLEN stara się być jak najbliżej spraw istotnych dla Płocka i jego mieszkańców. Oznacza to nie tylko zaangażowanie w rozwój ekonomiczny regionu, ale też aktywne uczestnictwo w wydarzeniach mających szczególną wagę dla mieszkańców miasta i okolic.