07.06.2007

Rajd ORLEN - VIII runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Już we wrześniu mieszkańcy Płocka oraz fani motoryzacji z całej Polski będą mogli obserwować zmagania czołówki polskich kierowców rajdowych podczas Rajdu ORLEN, rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Rajd ORLEN zastąpi rozgrywany od 33 lat Rajd Warszawski. Sponsorem Tytularnym nowej imprezy jest PKN ORLEN, a Sponsorem Generalnym Urząd Miasta Płocka.

Rajd ORLEN zostanie rozegrany w dniach 21-23 września 2007 roku, zajmie więc miejsce zaplanowanego na ten termin Rajdu Warszawskiego. Baza Rajdu ORLEN, park serwisowy i prolog zostaną umiejscowione w Płocku, a trasa rajdu będzie przebiegała w promieniu 50 km wokół Płocka. Rajd ORLEN będzie z pewnością największą i najbardziej prestiżową imprezą motoryzacyjną goszczącą w Płocku. Impreza zapowiada się bardzo ciekawie, gdyż prawdopodobnie to właśnie na Rajdzie ORLEN rozstrzygnie się zacięta rywalizacja o tytuł rajdowego Mistrza Polski w sezonie 2007.

– O przeniesieniu Rajdu Warszawskiego do Płocka zadecydowała inicjatywa PKN ORLEN i szybka decyzja Urzędu Miasta Płock. Jesteśmy dumni, że tak ważna impreza zagości w tym roku w Płocku. Koncern doskonale pamięta, gdzie znajdują się korzenie firmy. Ponieważ od wielu lat aktywnie włączamy się w sponsoring rajdów, naturalnym jest, że chcieliśmy aby jedno z najważniejszych wydarzeń motoryzacyjnych w Polsce odbyło się właśnie w Płocku. – Dawid Piekarz, rzecznik prasowy PKN ORLEN

– Od kilku lat miasto pracuje nad wypromowaniem marki Płocka, jako miejsca turystyki weekendowej. Organizujemy wiele wydarzeń o charakterze kulturalno-rozrywkowym, aby zachęcić gości z kraju i zagranicy do odwiedzenia naszego miasta. Myśleliśmy także o rozszerzeniu oferty o ciekawą imprezę sportową, która podniesie atrakcyjność Płocka i poszerzy krąg zainteresowanych przyjazdem do nas. Rajd Orlen ma ogromne szanse, aby stać się taką imprezą dla miasta. – Magda Grodecka, rzecznik prasowy Prezydenta Płocka

Przygotowania do Rajdu ORLEN rozpoczęły się pod koniec ubiegłego roku. Koordynuje je Automobilklub Polski we współpracy z Automobilklubem Ziemi Płockiej. Po wielu miesiącach zaawansowanych prac została opracowana trasa rajdu. Znane są także lokalizacje parku serwisowego (teren Politechniki Warszawskiej przy ul. Łukaszewicza) i prologu. Bardzo widowiskowo zapowiada się zwłaszcza prolog rajdu, który zostanie rozegrany na ulicy Mostowej- krętej, stromej jezdni łączącej płockie Stare Miasto z nadbrzeżem wiślanym. Odcinek specjalny na ul. Mostowej ma szansę stać się równie kultowy wśród kibiców jak warszawskie Kryterium Karowa.

Organizatorzy przygotowują obecnie książkę drogową Rajdu ORLEN i szczegółowe mapy odcinków specjalnych. Podkreślają dużą przychylność i doskonałą współpracę ze wszystkimi instytucjami lokalnymi, których pomoc jest niezbędna podczas organizacji tak dużej imprezy.

PKN ORLEN od wielu lat wspiera sporty motorowe. Od roku 2001 firma ściśle współpracuje z organizatorami Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, sponsorując najbardziej prestiżowe imprezy motoryzacyjne w Polsce. Najbardziej znanym projektem Koncernu jest jednak, stworzony z jego inicjatywy, zespół rajdowy ORLEN TEAM, który nieprzerwanie od 2000 roku reprezentuje Polskę w rajdzie Dakar. Obecnie w jego skład wchodzi załoga samochodowa Krzysztof Hołowczyc/Jean Marc Fortin oraz dwójka motocyklistów: Jacek Czachor i Marek Dąbrowski.