30.04.2007

PKN ORLEN patronuje Koncertom Chopinowskim w Łazienkach Królewskich

PKN ORLEN już po raz drugi wspiera organizację Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Tegoroczny sezon koncertowy rozpoczyna się 6 maja i potrwa do końca września.

Koncerty w Łazienkach są już tradycyjną pozycją w kulturalnym kalendarzu stolicy. Odbywają się od 1959 roku i cieszą się niesłabnącym powodzeniem zarówno wśród warszawiaków, jak i odwiedzających miasto turystów. Również tego lata, w każdą niedzielę o godz.12.00 i 16.00 przy pomniku Fryderyka Chopina będzie można posłuchać utworów genialnego polskiego kompozytora w interpretacjach utytułowanych pianistów z Polski i całego świata, zapraszanych przez Stołeczną Estradę i Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Szczegółowe informacje nt. koncertów oraz ich program można znaleźć na stronach: www.estrada.com.pl

PKN ORLEN od wielu lat kontynuuje swoją misję mecenasa polskiej kultury. Firma współfinansowała zakup niezwykle cennego rękopisu Etiudy cis-moll op. 10 nr 4 Fryderyka Chopina, wystawionego w grudniu 2004 r. na aukcji w Domu Aukcyjnym Sotheby's w Londynie. Koncern wyraża tym samym nadzieję, że jego zaangażowanie w popularyzowanie muzyki Chopina na świecie i wspieranie wybitnych polskich talentów będzie mogło przybrać charakter długofalowy. W 2005 roku PKN ORLEN, jako sponsor XV edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, ufundował stypendium dla najlepszego polskiego pianisty, biorącego udział w konkursie – był nim zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina - Rafał Blechacz. Konkurs Chopinowski to jedno z najbardziej prestiżowych przedsięwzięć muzycznych na świecie, jednocześnie silnie kojarzone z polską tradycją i kulturą. W 2006 roku PKN ORLEN współpracował z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, Filharmonią Narodową, Stołeczną Estradą. Wspólnie z naszymi partnerami współorganizowaliśmy Koncert Urodzinowy w rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i Jego Europa”, Koncert Requiem w rocznicę śmierci Fryderyka Chopina, koncert Rafała Blechacza w Nakle, Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Poza tym ufundowaliśmy naszemu stypendyście Rafałowi Blechaczowi fortepian firmy Steinway, o jakim artysta zawsze marzył. Działania prowadzone przez PKN ORLEN na rzecz promocji muzyki Chopina i wsparcia kariery Rafała Blechacza zostały nagrodzone w polskiej edycji konkursu ARTS&BUSINESS AWARDS. Komisja kwalifikacyjna konkursu w 2006 roku przyznała PKN ORLEN nagrodę „Mecenas Kultury”, w kategorii Wydarzenie Roku, za wsparcie realizacji koncertu Rafała Blechacza w jego rodzinnym mieście Nakle.