25.07.2007

II edycja programu "ORLEN. Bezpieczne drogi" rozpoczęta

Rozpoczęła się II edycja programu „ORLEN. Bezpieczne drogi”. Inauguracji, która odbyła się w dniu Bezpiecznego Kierowcy, towarzyszył pokaz jednego z ubiegłorocznych laureatów, redakcji magazynu „Transport Polski”, który przedstawiła projekt „Bezpieczna szkoła przy drodze”. Zaprezentowano również specjalnie sprowadzony z Belgii pojazd imitujący jazdę po alkoholu – AlcoKart. Program „ORLEN. Bezpieczne drogi już w pierwszej edycji stał się akcją o największym zasięgu społecznym w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce. Do Konkursu Inicjatyw zgłoszono w 2006r. prawie 250 inicjatyw z całego kraju.

Oficjalne rozpoczęcie II edycji Programu odbyło się podczas konferencji prasowej na Autodromie Automobilklubu Polski na warszawskim Bemowie. W inauguracji udział wzięli Prezes Zarządu PKN ORLEN, Piotr Kownacki oraz Krzysztof Hołowczyc, reprezentujący organizatorów. Obecni byli także członkowie Kapituły Konkursu oraz przedstawiciele partnerów Programu.

„ORLEN. Bezpieczne drogi” to długofalowy program na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa na polskich drogach zorganizowany przez PKN ORLEN wraz z Fundacją „ Kierowca Bezpieczny”. Program składa się z dwóch zasadniczych elementów: Konkursu Inicjatyw oraz emisji filmów „Eksperyment Życie”. Konkurs jest adresowany zarówno do organizacji pozarządowych (stowarzyszeń, fundacji, automobilklubów), jak i do szkół, uczelni, firm, jednostek samorządowych i osób fizycznych, a więc potencjalnie do wszystkich, którzy mogą społecznie działać na rzecz bezpieczeństwa drogowego. Ideą organizatorów jest inspirowanie, pomoc w realizacji i nagradzanie najciekawszych inicjatyw służących realnej poprawie bezpieczeństwa na naszych drogach. W 2006 roku Konkurs spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Nadesłano aż 247 inicjatyw, a 15 najlepszych nagrodzono podczas uroczystej Gali Bezpieczeństwa na Zamku Królewskim, będącej podsumowaniem pierwszej edycji Akcji.

W tym roku ogólnopolski Konkurs Inicjatyw będzie wiodącym elementem Programu. Najlepsze inicjatywy zostaną wybrane i nagrodzone przez Kapitułę Konkursu, pod przewodnictwem Prezesa Zarządu PKN ORLEN Piotra Kownackiego. W skład Kapituły wchodzą: Róża Thun - Szefowa Reprezentacji Komisji Europejskiej w Polsce, Krzysztof Hołowczyc - Fundacja „Kierowca Bezpieczny”, ks. dr Marian Midura - Krajowy Duszpasterz Kierowców, mł. inspektor Jacek Zalewski - Szef Biura Ruchu Drogowego KS Policji, dr inż. Andrzej Wojciechowski - Dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego oraz Zbigniew Kotlarek - Dyrektor Generalny Dróg Krajowych i Autostrad.

Kolejnym ważnym elementem Akcji jest emisja na antenie TVP2 cyklu filmów telewizyjnych, zrealizowanych z udziałem Krzysztofa Hołowczyca, pod tytułem „Eksperyment Życie”. Etiudy filmowe, które w nowoczesny, atrakcyjny dla widza sposób przedstawiają zagrożenia wynikające z lekceważenia zasad bezpieczeństwa, cieszyły się w ubiegłym roku ogromnym zainteresowaniem. Na antenie TVP2 obejrzało je blisko 55 milionów widzów. W tym roku w ramach Programu powstanie kilka nowych filmów prezentujących kolejne zagrożenia na drodze.

O motywach PKN ORLEN – inicjatora Programu, mówi Prezes Zarządu Koncernu, Piotr Kownacki: ,, Z wielką satysfakcją obserwowaliśmy duży odzew społeczny towarzyszący pierwszej edycji naszego Programu. Jak wykazały badania, stał on się największą w Polsce akcją społeczną na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego, został dostrzeżony i doceniony nie tylko w kraju, lecz także zagranicą. Mam nadzieję, że zwycięzcy I edycji będą jeszcze bardziej aktywni, a otrzymane nagrody pozwolą im na rozszerzenie działalności na polu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jestem przekonany, że wszystkie, a zwłaszcza zwycięskie inicjatywy, staną się inspiracją dla nowych, skutecznych przedsięwzięć.”

– Cieszę się, że nasza Fundacja współorganizuje tak duży program na rzecz bezpieczeństwa, z tak poważnym partnerem, jakim jest PKN ORLEN. Sam projekt jest oryginalny i interesujący, a co najważniejsze skuteczny, czego dowodzi sukces I edycji. Konkurs Inicjatyw, moim zdaniem, świetnie wpisuje się w społeczne zapotrzebowanie na polu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Nasza Fundacja jest wprost zasypywana prośbami o wsparcie ciekawych pomysłów. Już po raz drugi Konkurs pozwoli wyłonić i nagrodzić najciekawsze i najskuteczniejsze działania społeczne w tym obszarze. Doskonale sprawdził się również pomysł etiud filmowych „Eksperyment Życie”. Mam sygnały, że po ich obejrzeniu wielu kierowców zweryfikowało swoje poglądy na temat ryzyka wynikającego z niektórych zachowań za kierownicą. W tym roku będziemy realizować kolejne odcinki przedstawiające inne niebezpieczne sytuacje, jakie mogą napotkać nas na drodze. Serdecznie zapraszam wszystkich, nie tylko kierowców, do przyłączenia się do naszej Akcji. – podkreśla Krzysztof Hołowczyc.

Po konferencji można było obejrzeć prezentację projektu „Bezpieczna Szkoła Przy Drodze” – będącego elementem akcji, która zwyciężyła w kategorii ogólnopolskiej w Konkursie Inicjatyw w 2006 r. Pokaz organizowany przez redakcję magazynu „Transport Polski” uświadamia młodzieży szkolnej zagrożenia, jakie stwarzają na drogach TIR-y. Prawie 250 dzieci z naczep samochodów transportowych obserwowało przejazd rozpędzonego TIR-a obok manekina oraz długą drogę hamowania samochodu ciężarowego. Zaproszeni goście mieli możliwość testowania, specjalnie sprowadzonego na tę okazję z Belgii, urządzenia AlcoKart – imitującego jazdę pod wpływem alkoholu. Podczas testu na AlcoKarcie kierowcy mogli przekonać się, jak trudno zapanować nad samochodem wsiadając za kierownicę po spożyciu alkoholu. Ponadto, dzięki symulatorowi zderzeń, można było przekonać się o zasadności stosowania w samochodzie pasów bezpieczeństwa.

Ubiegłoroczna edycja osiągnęła wymierny sukces dzięki aktywnemu wsparciu partnerów medialnych. W tym roku program „ORLEN. Bezpieczne drogi” promować będą: tygodnik „Motor”, TVP2, Cityboard Media, portal WP.PL, gazeta Echo Miasta i Radio WAWA.

Zapraszamy do odwiedzenia specjalnego ośrodka internetowego (www.orlenbezpiecznedrogi.pl), gdzie można uzyskać wszelkie informacje o Programie, obejrzeć inicjatywy zgłoszone do Konkursu oraz poznać laureatów edycji 2006. W dziale dla mediów znajdą Państwo zdjęcia z najnowszych wydarzeń dotyczących Programu oraz wypowiedzi organizatorów.

Więcej informacji:
Fundacja Kierowca Bezpieczny
Tel. (22) 869 01 46
info@orlenbezpiecznedrogi.pl
www.orlenbezpiecznedrogi.pl