30.08.2007

"Mažeikiu Nafta" przygotowuje się do kapitalnego remontu

Dążąc do zapewnienia płynnego i bezpiecznego funkcjonowania rafinerii, już wkrótce w AB "Mažeikiu Nafta" rozpocznie się kapitalny remont. W związku z tym produkcja zostanie wstrzymana. Start prac remontowych planowany jest na 22 września, a przewidywany czas prowadzenia prac - około półtora miesiąca. Koszty remontu i inwestycji modernizacyjnych finalizowanych w trakcie postoju wyniosą ok. 80 mln USD.

Rozmiar kapitalnego remontu jest bardzo rozległy, dlatego w pracach remontowych wezmą udział zarówno pracownicy firm kontraktorskich z Litwy, ale także z zagranicy. Łączna liczba osób, które będą pracować przy modernizacji oceniana jest na około 4 tysiące. Ostatni remont kapitalny miał miejsce w 2003 r.  

W czasie postoju będą naprawiane i wymieniane piece i wymienniki ciepła, rurociągi, i inne elementy instalacji. „Należy zaznaczyć, że przeprowadzenie tego kapitalnego remontu związane jest nie tylko z naprawą, ale także z realizacją projektów modernizacyjnych." - mówi dyrektor ds. kapitalnego remontu MN Aleksandr Lobanov.  

Przygotowując się do tak dużego przedsięwzięcia remontowego spółka gromadzi zapasy produktów rafineryjnych. Dyrektor ds. marketingu MNTH - spółki córki AB "Mažeikiu nafta", zajmującej się sprzedażą hurtową produktów, Sigitas Zakalskis informuje, iż zatrzymanie rafinerii na czas remontu jest działaniem zaplanowanym i możemy zapewnić, że rynek naftowy w krajach bałtyckich nie odczuje braku naszych produktów. 

Obecnie w rafinerii MN prowadzone są prace przy odbudowie kolumny destylacji próżniowej, zniszczonej w wyniku ubiegłorocznego październikowego pożaru. Ważącą ponad 300 ton kolumnę destylacji próżniowej ogromny dźwig umieścił na już na docelowym postumencie.   

"W chwili obecnej prowadzimy prace montażowe instalacji wewnętrznej kolumny. Po jej odpowiednim umocnieniu wykonamy próby hydrauliczne. Zamontujemy też rurociągi, osprzęt, kable zasilaczy i rozdzielników oraz agregaty pomp" - mówi szef projektu odbudowy, Aloyzas Noreika.

Zakończenie prac związanych z odbudową kolumny destylacji próżniowej planowane jest na IV kwartał tego roku. Uruchomienie tej instalacji pozwoli docelowo zwiększyć ilości przerabianej przez MN ropy z obecnych 20 tys. do 28 tys. ton na dobę.