31.10.2008

Wielki sukces polskiego sportu motorowego – cztery tytuły dla zawodników ORLEN Team

Wszyscy zawodnicy ORLEN Team zdobyli tytuły mistrzowskie w minionym sezonie rajdów terenowych Cross Country. Tytuł Mistrza Świata FIM obronił Jacek Czachor – kapitan ORLEN Team, który wygrał w klasie 450 Rally Production. Na najwyższym podium stanął również Marek Dąbrowski, zwycięzca w klasie Over 450 Rally Production. Jakub Przygoński - najmłodszy zawodnik ORLEN Team - swój pierwszy, pełny sezon w Mistrzostw Świata, zakończył na drugim miejscu w klasie Over 450 Rally Sport. Samochodowa załoga ORLEN Team Hołowczyc / Fortin zdobyła tytuł wicelidera Pucharu Świata FIA. Jest to, jak dotąd, największy sukces polskiego zespołu w terenowych rajdach Cross Country.

Dziś zawodnicy rywalizowali na dwóch ostatnich odcinkach specjalnych UEA Desert Challenge. Samochodowy zespół ORLEN Team zajął odpowiednio trzecie i drugie miejsce na poszczególnych etapach oraz trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu. Wysoka pozycja UAE Desert Challenge zapewniła załodze Hołowczyc / Fortin tytuł Vicelidera Pucharu Świata – to życiowy sukces Hołowczyca w rajdach Cross Country.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, to ogromny sukces, jeden z największych w mojej karierze. We wtorek wydawało się, że 1,5 godzinna strata jest nie do obronienia. Później jednak wszystko poszło gładko, bez żadnych przygód. Zdobyliśmy Vicemistrzostwo w Pucharze Świata Rajdów terenowych – to fantastycznie brzmi. Drugie miejsce jest bardzo satysfakcjonujące, a jednocześnie zawsze jest szansa żeby poprawić swój wynik w przyszłości. Bardzo się cieszę, że cały ORLEN Team odniósł tak spektakularne sukcesy i świetne wynik. To jest esencja tego całego przedsięwzięcia. Projekt kontynuowany od lat przyniósł dziś naprawdę bardzo duży sukces. Nie byłby on możliwy bez ogromnego zaangażowania ze strony firmy PKN ORLEN, która cierpliwie wspierał nas przez te cztery lata, niezależnie od tego, czy szło nam lepiej, czy gorzej. Ogromne dzięki! – powiedział Krzysztof Hołowczyc

Zdobywcą Pucharu Świata FIA został reprezentant Kataru Nasser Al Attiyah, aktualny rajdowy Mistrz Bliskiego Wschodu i były Rajdowy Mistrz Świata Samochodów Produkcyjnych (PCWRC).

W stawce motocyklowej po raz piąty zwycięzcą rajdu UAE Desert Challenge został Cyril Despres. Jakub Przygoński oraz Jacek Czachor zamknęli pierwszą dziesiątkę w klasyfikacji generalnej rajdu. Równa jazda motocyklistów ORLEN Team we wcześniejszych rundach eliminacyjnych Mistrzostw Świata zapewniła im odpowiednią liczbę punktów by zdobyć tytuły w swoich klasach.

Dziś był ostatni dzień całego cyklu Mistrzostw Świata sezonu 2008. Jestem bardzo szczęśliwy, że ukończyłem go z tytułem Mistrza Świata. Na rajdzie Dubaju podkręciłem trochę swoje tempo jazdy. Cały rajd poszedł bardzo po mojej myśli, wręcz pozytywnie mnie zaskoczył. Miałem chwile zwątpienia, gdy leżałem na pustyni z zepsutym silnikiem. Na szczęście wszystko się udało i cel został osiągnięty. Przede mną przygotowanie do Dakaru. Będzie się na nie składała częściowa rehabilitacja, jazda na motocyklu oraz przygotowanie ogólnorozwojowe. W drugiej połowie listopada jedziemy do Maroka trenować na twardych, kamienistych drogach. Powinienem być dobrze przygotowany do tych arcytrudnych zawodów – powiedział Mistrz Świata Marek Dąbrowski

Niewątpliwie wrosła mi forma podczas tych zawodów. Czuję się znacznie lepiej ostatniego dnia niż w chwili startu. Od razu po powrocie do Warszawy przystępujemy do ciężkich treningów przed Dakarem. Będę trenował razem z Kubą Przygońskim, pomimo, że coraz trudniej mi go dogonić, bo jeździ naprawdę bardzo szybko. Moim celem jest wyszkolenie Kuby, do tego stopnia, by dojeżdżał w pierwszej piątce klasyfikacji generalnej. Oczywiście nie jest tak, że nie będę chciał nawiązać z nim rywalizacji, ale zdaję sobie sprawę, że ten zawodnik jest na fali wschodzącej. Na szczęście zaczynają sobie z tego również zdawać sprawę najlepsi zawodnicy CC – powiedział Jacek Czachor.

Rajd UEA Desert wygrałem w swojej klasie. Będę więc Vicemistrzem Świata! Jestem bardzo zadowolony z całego sezonu. Przejechałem cztery eliminacje. Był to pierwszy mój pełen sezon. Z zawodów na zawodu uczyłem się coraz więcej, poznawałem specyfikę tych trudnych zawodów i udawało mi się nawiązać walkę z czołówką, z fabrycznego zespołu KTM. Muszę jednak jeszcze przejechać dużo kilometrów i nabrać doświadczenia by móc walczyć z nimi o pozycję na Dakarze – dodał Jakub Przygoński.

Wypowiedzi zawodników można pobrać: http://www.orlenteam.pl/index.php?option=com_remository&Itemid=4&func=select&id=78

Przed zawodnikami ORLEN Team przygotowanie do Rajdu Dakar w tym roku po raz pierwszy rozgrywanym na trasach Ameryki Południowej (Argentyna – Chile).

Klasyfikacja generalna UEA Desert Challenge

Motocykle:

Cyril Despres (F) KTM Rally Replica/690 19:22:51
Francisco Lopez (RCH) KTM Rally Replica/690 19:37:31
James West (GB) KTM 690/690 20:09:10
Alain Duclos (F) KTM/690 20:31:40
Jordi Viladoms (E) KTM Rally Replica/690 20:32:27
Miran Stanovnik (SLO) KTM Rally Replica/690 20:49:08
Tim Trenker (D) KTM 0/660 20:53:52
Paul Rivet (F) KTM LC4/660 21:04:01
Jakub Przygonski (PL) KTM Rally Replica/690 21:08:50
Jacek Czachor (PL) KTM/450 21:29:27

Samochody:

1. Nasser Al Attiyah / Tina Thorner (QA /S) BMW X3 T1 18:22:46
2. Yahya Alhelei / Khalid Alkendi (UAE / UAE) Nissan Patrol T2 22:50:31
4. Krzysztof Holowczyc / Jean-Marc Fortin (PL / B) Nissan Navara T1 23:50:14
5. Joseph Rosso / Jean M.J.A. Lurquin (UAE / B) Nissan Pathfinder T2 26:34:39
6. Abdulla Alheraiz / A.Haleem Bin Zayed (UAE/UAE) Nissan Patrol T2 27:05:39
7. Ali Al Shawi / Yahia Alamri (UAE / UAE) Nissan Patrol T2 27:38:29
9. Artur Ardavichus / Denis Berezovskiy (KZ / KZ) Nissan Patrol T2 29:20:37
10. 5. Laurent Rosso / Fabian JC Lurquin (UAE / B) Nissan Pathfinder T2 30:22:38

Końcowa klasyfikacja Pucharu Świata w Rajdach Cross Country

1. Nasser Al Attiyah (Q) -26
2. Krzysztof Hołowczyc (PL) -16
3. Luc Alphand(F) - 15 Giniel de Villiers (RSA) - 15 Dominique Housieaux (F) - 15

Więcej informacji oraz zdjęcia na www.orlenteam.pl