05.05.2010

ORLEN liderem „Listy 500” tygodnika Polityka

PKN ORLEN ponownie znalazł się na pierwszym miejscu w opublikowanej przez tygodnik „Polityka” liście największych polskich przedsiębiorstw. W ubiegłym roku Koncern odnotował przychód ze sprzedaży w wysokości 47 mld zł.

Choć ubiegły rok był szczególnie dotkliwy dla branży paliwowo-petrochemicznej, dzięki działaniom zainicjowanym na początku globalnego kryzysu Koncern wypracował w tym czasie 6 mld zł dodatkowych środków pieniężnych. Firma wykonała również najpoważniejsze z zadań w tym okresie - zadłużenie netto zostało obniżone o 25%. Co niezwykle istotne, zakrojone na szeroką skalę działania optymalizacyjne nie przeszkodziły PKN ORLEN kontynuować projektów inwestycyjnych, a wolumen sprzedaży detalicznej wzrósł w 2009 r. o 6%. 

- Mimo kryzysu finansowa kondycja Koncernu jest dziś zdecydowanie lepsza niż rok temu. Dzięki temu możemy konsekwentnie budować naszą pozycję lidera rynku paliwowego tak, by marka ORLEN była symbolem sukcesu nie tylko w kraju, ale i na arenie międzynarodowej - powiedział Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

PKN ORLEN zajmuje  także czołowe  miejsca w odrębnych zestawieniach powstałych w ramach „Listy 500”.  W kategoriach największy eksporter i największa spółka giełdowa Koncern zajął 1 miejsce.  W zestawieniu przedsiębiorstw najbardziej zyskownych firma została sklasyfikowana na 3 pozycji.

Na „Liście 500” w klasyfikacji generalnej znalazły się również spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej PKN ORLEN.  Na 33 miejscu jest Petrocentrum, 127 lokatę zajmuje ORLEN Petrotank, 180 miejsce GK Rafinerii Trzebinia, ORLEN Asfalt – jest 187, ORLEN Gaz - 214, Petrolot – 226, a ORLEN Oil - na miejscu 293.