13.12.2011

PKN ORLEN wspiera Instytut Lecha Wałęsy przy realizacji programu „Gen Wolności”

W 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce Instytut Lecha Wałęsy zainaugurował pierwszą edycję programu społecznego "Gen Wolności", mającego na celu budowę w polskim społeczeństwie poczucia nowoczesnego patriotyzmu. Wśród działań, jakie zostaną przeprowadzone w ramach akcji, znalazły się: emisja spotu tematycznego w ogólnopolskich stacjach telewizyjnych oraz publikacja i dystrybucja w szkołach materiałów edukacyjnych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. PKN ORLEN jest Partnerem Głównym projektu "Gen Wolności".

13 grudnia 2011 r. w Warszawie odbyła się uroczysta inauguracja kampanii edukacyjnej przygotowanej przez Instytut Lecha Wałęsy pod hasłem „Gen Wolności”. W trakcie wydarzenia, w którym udział wzięli: Prezydent Lech Wałęsa, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski oraz dyrektor Narodowego Centrum Kultury Jarosław Dudek, zaprezentowano ideę kampanii oraz całość działań zaplanowanych w jej ramach na rok 2012.

Nazwa programu sugeruje, że wszyscy Polacy posiadają w swoim DNA tytułowy „gen wolności" - pierwiastek, który sprawia, że niezależnie od okoliczności dążymy do niepodległości i potrafimy przetrwać nawet najbardziej niekorzystne warunki historyczne. Organizatorzy kampanii „Gen Wolności”, odwołując się do bogatej historii naszego kraju, chcą integrować Polaków wokół pozytywnego postrzegania osiągnięć naszego Państwa, ale także sukcesów indywidualnych. Właśnie w tym celu Instytut Lecha Wałęsy postanowił zbudować kampanię edukacyjną, wykorzystującą w komunikacji wybrane wydarzenia z historii Polski, kluczowe dla walki o niepodległość - zarówno te, które zakończyły się sukcesem jak i te, podczas których naturalne dążenie Polaków do wolności zostało stłumione.

- Pamiętam 13 grudnia 1981 roku i stan wojenny. Pamiętam też, choć byłem wówczas tylko nastolatkiem, jak ciężko było nam wtedy wszystkim pogodzić się z brakiem wolności. Cieszę się, że wspieramy projekt, który może przyczynić się do lepszego zrozumienia przez młodych ludzi, jakie znaczenie ma w życiu człowieka życie w wolnym kraju - powiedział Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

- Program "Gen Wolności" jest kolejnym projektem edukacyjnym realizowanym przez sam Koncern lub przy naszym wsparciu. W tym roku przeprowadziliśmy m.in. pokazowe lekcje chemii z elementami mulltimedialymi w ponad 500 gimnazjach w Polsce, w których uczestniczyło łącznie około 22 000 uczniów - dodał Prezes Krawiec.

Wydarzeniami, do których bezpośrednio nawiązano podczas inauguracji kampanii oraz wokół których koncentrują się działania zaplanowane w ramach pierwszego etapu akcji edukacyjnej, są przypadająca na 13 grudnia tego roku 30. rocznica wprowadzenia stanu wojennego oraz działalności opozycji demokarycznej w okresie stanu wojennego. Nawiązuje też do nich spot telewizyjny, przygotowany w ramach programu "Gen Wolności" przez Piotra Bujnowicza ze studia „Zakład” pod patronatem Andrzeja Wajdy. Spot będzie emitowany w mediach ogólnopolskich w ciągu najbliższych tygodni.

Premierze spotu towarzyszy prezentacja publikacji edukacyjnych, przygotowanych przy współpracy ze znanym historykiem Normanem Daviesem, specjalnie z myślą o najmłodszych. Wśród materiałów znalazła się adresowana do przedszkolaków kolorowanka, dzięki której dzieci będą mogły zapoznać się z symbolami kojarzącymi się z walką Polaków o wolność. Drugim interesującym elementem jest książeczka prezentująca zestaw bajek o tematyce patriotycznej, wraz z płytą CD - audiobook zawierający interpretacje baśni w wykonaniu znanych polskich aktorów: Krystyny Jandy, Cezarego Żaka, Małgorzaty Sochy, Jerzego Radziwiłowicza, Zbigniewa Zamachowskego, Wojciecha Malajkata, Piotra Pręgowskiego, Jerzego Gudejki, Katarzyny Żak, Piotra Adamczyka, Ewy Kuryło oraz Krzysztofa Kowalewskiego. Z myślą o starszych dzieciach oraz ich nauczycielach stworzono specjalny zestaw zeszytów edukacyjnych, zawierający materiały pozwalające na przeprowadzenie 14 lekcji poświęconych historii polskiego "genu wolności". Materiały w łącznym nakładzie 60 tysięcy egzemplarzy zostaną przekazane bezpłatnie wszystkim szkołom podstawowym, gimnazjom, liceom oraz przedszkolom w Polsce.

Projekt "Gen Wolności" jest realizowany przez Instytut Lecha Wałęsy w partnerstwie między innymi z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowym Centrum Kultury oraz Fundacją Kocham Polskę. Partnerem Głównym akcji jest PKN ORLEN, a partnerem wspierającym - Poczta Polska.