17.11.2011

ORLEN Lietuva i Klaipedos Nafta podpisały nowy kontrakt

Spółka ORLEN Lietuva należąca do Grupy ORLEN podpisała dzisiaj w Wilnie nową umowę z litewskim portem Klaipedos Nafta na przeładunek produktów naftowych. Kontrakt będzie obowiązywał do końca 2024 roku. W imieniu obu firm umowę podpisali: Ireneusz Fąfara, Dyrektor Generalny ORLEN Lietuva oraz Rokas Masilius, Dyrektor Generalny Klaipedos Nafta.

ORLEN Lietuva jest największym partnerem biznesowym Klaipedos Nafta. Produkty litewskiej spółki z Grupy ORLEN są transportowane przez Klaipedos Nafta od 2000 roku. Tylko w ciągu 10 miesięcy tego roku ORLEN Lietuva przeładował przez ten port 3,2 miliony ton swoich produktów. W całym 2010 roku, ORLEN Lietuva dokonał przeładunku 3,2 milionów ton lekkich produktów naftowych i 1,5 milionów ton ciężkich produktów naftowych przez terminal w Kłajpedzie.

- Nowa umowa rozwiązuje jeden z istotnych problemów logistycznych, z jakimi mieliśmy od pewnego czasu do czynienia na rynku litewskim - stwierdził Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN ORLEN. Mam nadzieję, że to długo oczekiwane porozumienie zapewni dobrą współpracę pomiędzy ORLEN Lietuva i Klaipedos Nafta - dodał Prezes Krawiec komentując podpisanie kontraktu.

Rokas Masilius, Dyrektor Generalny Klaipedos Nafta podkreślił, że podpisana umowa zawiera korzystne warunki przeładunku dla obu firm.

- Przeprowadziliśmy konstruktywne rozmowy z ORLEN Lietuva i rozpoznaliśmy wzajemne potrzeby i oczekiwania, co doprowadziło do zawarcia porozumienia korzystnego dla obu stron. Umowa ta jest zapewnieniem pozyskania wiarygodnego partnera biznesowego dla Klaipedos Nafta na następne 13 lat - podkreślił dyrektor Masilius.

ORLEN Lietuva jest właścicielem i operatorem rafinerii, sieci rurociągów ropy naftowej i produktów naftowych, terminalu morskiego i sieci stacji benzynowych. 100 procent udziałów ORLEN Lietuva należy do PKN ORLEN SA. ORLEN Lietuva jest największym na Litwie płatnikiem podatków, największą firmą na Litwie pod względem przychodów oraz jednym z największych eksporterów w tym kraju. Firma jest głównym dostawcą produktów naftowych na rynek litewski, łotewski i estoński. Eksportuje swoje produkty również do Europy Zachodniej, USA, Ukrainy i innych krajów.