06.05.2011

PKN ORLEN po raz piąty zdobywa tytuł "Najlepiej zarządzanej firmy w Polsce"

W rankingu opublikowanym przez prestiżowy miesięcznik finansowy Euromoney, PKN ORLEN został uhonorowany tytułem “Best Managed Company in Poland”. Ranking przygotowany został na podstawie opinii niezależnych ekspertów z zakresu finansów i zarządzania, którzy wskazali najlepiej zarządzane firmy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wyniki siódmej już edycji rankingu “Best CEE Companies”, przygotowywanego przez prestiżowy brytyjski magazyn finansowy Euromoney ogłoszone zostały 6 maja w Londynie. W corocznym badaniu miesięcznik Euromoney zwraca się do niezależnych analityków finansowych, ekspertów banków i instytutów badawczych oraz specjalistów z dziedziny finansów i zarządzania z całej Europy Środkowo-Wschodniej o wskazanie najlepiej ich zdaniem zarządzanych firm w każdym z krajów regionu. Analitycy oceniają strategię działania wiodących przedsiębiorstw, a na podstawie ich opinii przygotowywane jest zestawienie, którego zwycięzca otrzymuje tytuł najlepiej zarządzanej firmy w poszczególnych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. PKN ORLEN po raz czwarty z rzędu, a piąty w historii rankingu został wskazany przez ekspertów Euromoney jako firma o najlepszej i najbardziej spójnej strategii w Polsce.
 
- Best CEE Companies to ranking przygotowywany na podstawie ocen ekspertów rynkowych – osób, które na bieżąco analizują działaność naszego Koncernu i mają najpełniejszy obraz jego wartości. Uzyskanie tytułu najlepiej zarządzanej firmy w Polsce jest dowodem uznania specjalistów dla strategii rozwoju PKN ORLEN. Fakt, że Koncern pojawia się na czołowym miejscu zestawienia Euromoney niezmiennie od 2008 do dziś, świadczy o tym, że kierunek rozwoju przyjęty w latach kryzysu gospodarczego jest właściwy także teraz, w warunkach lepszej koniunktury rynkowej - powiedział Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN ORLEN.
 
Tytuł „Best managed Company in Poland” to jeden z wielu dowodów uznania dla działań Koncernu w ostatnich miesiącach. Pod koniec 2010 r. agencja ratingowa Moody’s podniosła perspektywę ratingów Spółki, podkreślając w uzasadnieniu decyzji jej bardzo dobre wyniki finansowe. PKN ORLEN został także sklasyfikowany na najwyższym wśród polskich firm miejscu rankingu „Platts TOP250 Global Energy Companies”, otrzymał pierwsze miejsce w badaniu WarsawScan 2011 – dla najlepszej Spółki pod względem jakości prowadzonej polityki informacyjnej i przestrzegania zasad ładu korporacyjnego, a marka ORLEN zwyciężyła w Rankingu Najcenniejszych Polskich Marek dziennika Rzeczpospolita. W tym samym czasie, notowania PKN ORLEN po raz drugi weszły w skład elitarnego grona spółek RESPECT Index – wskaźnika skupiającego firmy działające zgodnie z wytycznymi Corporate Social Responsibility.

Magazyn Euromoney jest prestiżowym pismem poświęconym europejskim rynkom finansowym i najbardziej znanym tytułem londyńskiego wydawnictwa Euromoney Institutional Investor PLC. Od momentu powołania do życia w roku 1969 Euromoney koncentruje się na tematyce międzynarodowych rynków kapitałowych. W zeszłym roku magazyn świętował 40-lecie istnienia.