31.05.2011

PKN ORLEN uruchamia pilotażową sprzedaż BIO85 do samochodów z silnikami typu Flexifuel

PKN ORLEN jako pierwszy koncern paliwowy w Polsce wprowadził do sprzedaży nowoczesne paliwo pochodzenia naturalnego – BIO85. Tym samym Koncern wychodzi naprzeciw rosnącym wymogom Narodowego Celu Wskaźnikowego, nakładającego na firmy sektora naftowego obowiązek stopniowego zwiększania udziału biokomponentów w ogólnej sprzedaży produktów paliwowych.

BIO85 to nowoczesne i przyjazne środowisku paliwo zawierające do 85% bioetanolu oraz 15% benzyny bezołowiowej, przeznaczone do użytku w pojazdach wyposażonych w silniki typu Flexifuel (FFV). Biopaliwo cechuje się niższą o ok. 25% od paliw ropopochodnych emisją dwutlenku węgla.

Pierwszy w Polsce dystrybutor BIO85 został uruchomiony na stacji paliw PKN ORLEN przy ul. Wawelskiej w Warszawie. Honorowym gościem uroczystości był Wicepremier, Minister Gospodarki Waldemar Pawlak, który wspólnie z Prezesem Zarządu PKN ORLEN Jackiem Krawcem uruchomili dystrybutor z nowym biopaliwem. W spotkaniu udział wzięli również przedstawiciele Departamentu Energetyki Ministerstwa Gospodarki oraz Prezes Volvo Auto Polska Arkadiusz Nowiński.

- Bardzo mnie cieszy, że ORLEN szukając różnych sposobów na spełnienie obowiązków wynikających z Narodowego Celu Wskaźnikowego, sięga po nowoczesne, bezpieczne i naturalne paliwa. Producenci podejmujący tego typu działania mogą liczyć na wsparcie Rządu. W tym celu utworzony został Program Promocji Biopaliw i Biokomponentów - powiedział Wicepremier Waldemar Pawlak.

Zdaniem Jacka Krawca, Prezesa Zarządu PKN ORLEN, rozpoczęcie pilotażowego programu sprzedaży BIO85 to z jednej strony wyjście naprzeciw wymogom Narodowego Celu Wskaźnikowego, a z drugiej - sposób na poszerzenie oferty produktowej.

- Jestem przekonany, że wprowadzenie BIO85 to krok we właściwą stronę. W przyszłości ten rodzaj biopaliwa ma szansę wspierać naszą realizację Narodowego Celu Wskaźnikowego, który nakłada na firmy paliwowe coraz bardziej restrykcyjne wymogi ilościowe dotyczące sprzedaży biokomponentów. Z drugiej strony branża motoryzacyjna jest coraz bardziej zainteresowana produktami przyjaznymi środowisku, które jednocześnie zapewniają pojazdom bardzo dobre osiągi. Cieszę się, że jesteśmy pierwszą firmą paliwową w Polsce, która wdraża ten innowacyjny produkt - dodał Prezes Jacek Krawiec.

Samochody wyposażone w instalację Flexifuel dostępne są na polskim rynku od kilkunastu lat. Znajdują się w ofercie takich producentów jak Volvo czy Ford, jednak ze względu na brak możliwości zakupu paliwa BIO85 dotychczas nie cieszyły się taką popularnością jak w państwach Europy Zachodniej. W wielu krajach europejskich, posiadacze pojazdów wykorzystujących BIO85 mogą liczyć na zniżki podatkowe lub przywileje w ruchu drogowym, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność aut z systemem Flexifuel.

- Na zachodzie Europy samochody z instalacjami FFV cieszą się ogromną popularnością. Wierzymy, że za sprawą wprowadzenia BIO85 do sprzedaży, trend ten dotrze także do Polski. Volvo posiada jedną z najszerszych ofert modeli Flexifuel na rynku motoryzacyjnym - 7 modeli i 2 silniki. Jestem przekonany, że jeżeli zajdzie taka potrzeba, jesteśmy w stanie dostarczyć taką liczbę pojazdów, która zaspokoi potrzeby polskiego rynku - powiedział Arkadiusz Nowiński, Prezes Volvo Auto Polska.

Założenia programu pilotażowej sprzedaży BIO85 na stacji PKN ORLEN zakładają sprzedaż tego rodzaju paliwa do końca września. W tym czasie Koncern będzie badał zainteresowanie biopaliwem przez polskich kierowców. Na podstawie zebranych w tym czasie informacji, podjęta zostanie decyzja o dalszym rozwoju sieci dystrybucji BIO85.