25.01.2011

ORLEN w elitarnym RESPECT Index

PKN ORLEN został ponownie pozytywnie oceniony przez ekspertów kwalifikujących spółki giełdowe do prestiżowego RESPECT Index. Podobnie jak w ubiegłym roku, Koncern spełnił bardzo wysokie wymagania i kryteria projektu, dzięki czemu pozostaje w gronie spółek notowanych w ramach RESPECT Index na II kadencję.

Projekt RESPECT Index, podobnie jak w pierwszej edycji w 2009 roku, służy wyróżnieniu spółek zarządzanych w sposób odpowiedzialny i zrównoważony. Projekt mocno akcentuje atrakcyjność inwestycyjną firm, która zależy m.in. od jakości raportowania, poziomu relacji inwestorskich czy ładu informacyjnego. Dzięki uwzględnieniu wśród kryteriów kwalifikacyjnych parametru płynności RESPECT Index, podobnie jak inne indeksy giełdowe, stanowi realną referencję dla profesjonalnych inwestorów.

Indeks uwzględnia w swoim portfelu spółki, które w ramach badania zostały pozytywnie zweryfikowane przez Partnerów Projektu, czyli Giełdę Papierów Wartościowych, firmę Deloitte Polska oraz Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych.

- Nowoczesny, odpowiedzialny biznes to nie tylko generowanie zysków i działanie zgodne z zasadami prawa, ale też kierowanie się zasadami etyki w codziennych działaniach oraz mądre wspieranie inicjatyw i potrzeb społecznych. Te wszystkie obszary aktywności PKN ORLEN są oceniane przez naszych interesariuszy. Respect Index jak żaden inny wskaźnik pozwala na rzetelną ocenę aktywności spółek w tak różnych obszarach, ocenę zdolności łączenia własnych interesów z celami społecznymi oraz z dążeniem do poprawy warunków otoczenia biznesowego i społecznego. Dlatego niezmiernie się cieszę, że drugi rok z rzędu jesteśmy w tym elitarnym gronie - powiedział Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

W ostatnich miesiącach PKN ORLEN był wielokrotnie wyróżniany za jakość zarządzania oraz wzorcowe relacje inwestorskie i komunikację z rynkiem. Wśród nagród jest między innymi prestiżowy tytuł  dla najlepiej zarządzanej firmy w Polsce, jaki Koncern dostał w ubiegłym roku w rankingu „Best Managed Companies in CEE 2010”, organizowanym przez brytyjski magazyn finansowy Euromoney. Ponadto Koncern zwyciężył w kategorii Relacji Inwestorskich rankingu Pulsu Biznesu "Giełdowa Spółka Roku", otrzymał tytuł „Best investor relations by a Polish company 2010” przyznawany przez IR Magazine, zajął pierwsze miejsce w konkursie WarsawScan 2010 za najlepiej prowadzoną politykę informacyjną i ład korporacyjny oraz był zwycięzcą kategorii "najlepsza strona Internetowa poświęcona relacjom inwestorskim". Koncern był także nagrodzony za Raport Społeczny „Odpowiedzialna Marka”, jest laureatem konkursu Regional Forbes CSR Awards, ze względu na znaczącą wysokość środków przekazanych na cele społeczne znalazł się wśród liderów filantropii oraz otrzymał tytuł w ramach rankingu Panteon Polskiej Ekologii.