14.12.2012

Grupa ORLEN sponsoruje filmowe wspomnienie o Havlu

Z okazji przypadającej 18 grudnia pierwszej rocznicy śmierci Vaclava Havla powstała produkcja opisująca życie tego wybitnego, czeskiego polityka w kontekście jego relacji z Polską i Polakami, zarówno na stopie politycznej, jak i prywatnej. Patronat nad filmem „Nasz Vaszek. O sile bezsilnych” objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast wsparcia finansowego udzieliły PKN ORLEN oraz działająca na rynku czeskim spółka z Grupy ORLEN - Unipetrol.

Vaclav Havel, czeski pisarz i dramaturg, po wybuchu aksamitnej rewolucji w Czechosławacji w 1989 r. stał się jednym z założycieli antykomunistycznego Forum Obywatelskiego i jako kandydat ruchu został wybrany w tym samym roku na prezydenta Czechosłowacji. Od 1993 roku, przez dwie kadencje, pełnił urząd prezydenta Republiki Czeskiej, wprowadzając kraj do NATO oraz przygotowując go do wstąpienia do Unii Europejskiej.

Film „Nasz Vaszek. O sile bezsilnych” opowiada o wspólnych przeżyciach Vaclava Havla i polskich opozycjonistów z tamtego okresu, poczynając od spotkań na granicy karkonoskiej w 1978 roku, poprzez przyjaźnie z Jackiem Kuroniem i Adamem Michnikiem, udział w "Solidarności Polsko-Czechosłowackiej", pobyt w więzieniu, po kontakty z Lechem Wałęsą i innymi znanymi, wybitnymi Polakami. Projekt, oprócz zdjęć z tego okresu prezentuje rozmowy z przyjaciółmi i współpracownikami Vaclava Havla.

Autorem i reżyserem filmu jest absolwentka praskiej szkoły filmowej Krystyna Krauze, a producentem firma Media Kontakt. Uroczysta premiera kinowa filmu będzie miała miejsce 14 grudnia br. w Pradze w kinie Ponrepo i 17 grudnia br. w warszawskim kinie Muranów. Produkcję będzie można również obejrzeć na antenie TVP i TVP Historia, zgodnie z poniższym harmonogramem:

18.12.2012, TVP Program 1, godz. 02:23
19.12.2012, TVP Historia, godz. 19:00
06.01.2013, TVP Historia, godz. 21:48