16.08.2016

PKN ORLEN Mecenasem Festiwalu „Chopin i jego Europa”

W ramach wspierania inicjatyw kulturalnych promujących Polskę,  PKN ORLEN został Mecenasem  Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”. W wydarzeniu weźmie udział ponad 200 wirtuozów muzyki klasycznej z kraju i zagranicy.

Tegoroczna, dwunasta  już edycja Festiwalu, pod  tytułem „Z ziemi Włoskiej do Polski - od Mozarta do Belliniego”, odbędzie się w dniach 15-30 sierpnia 2016 r. Organizator imprezy: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina  zaplanował m.in. koncerty symfoniczne, recitale fortepianowe,  koncerty kameralne, koncerty na instrumentach historycznych i współczesnych oraz recitale wokalne i operowe. Na scenie wykonają je artyści z Polski i zagranicy, a wśród nich światowej sławy wykonawcy m.in. Katia i Marielle Labéque, Nelson Goerner, Till Fellner, Jan Lisiecki, Jonathan Plowright i Yulianna Avdeeva, Julius Drake i Janusz Olejniczak. Na fortepianie zagrają min. laureaci ostatniego Konkursu Chopinowskiego – w tym zdobywcy trzech pierwszych nagród: Seong-Jin Cho, Charles Richard-Hamelin, Kate Liu.

- Nadchodzące dwa tygodnie Festiwalu będą muzyczną ucztą dla wszystkich miłośników muzyki chopinowskiej. Zaplanowano ponad 40 koncertów, podczas których wysłuchamy 200 artystów z Polski i zagranicy. Bardzo się cieszę, że PKN ORLEN może wesprzeć te wspaniałe wydarzenie. Czuję ogromną satysfakcję, że twórczość Fryderyka Chopina, będąca częścią naszego dziedzictwa narodowego, już od lat objęta jest mecenatem naszego Koncernu - powiedział Wojciech Jasiński, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Koncerty odbędą się w Filharmonii Narodowej, Studio im. W. Lutosławskiego oraz w kościele Św. Krzyża i Parku w Żelazowej Woli.

Festiwal „Chopin i Jego Europa” jest jednym z najważniejszych międzynarodowych projektów muzycznych przybliżających  twórczość polskiego kompozytora. Jego głównym założeniem jest zaprezentowanie twórczości Fryderyka Chopina w szerokim kontekście kulturowym, sięgniecie do wielorakich źródeł jego wybitnego stylu, a co najważniejsze przedstawienie związków ze współczesnymi kompozytorami. W tym roku patronat nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

PKN ORLEN od wielu lat angażuje się we wsparcie inicjatyw kulturalnych, istotnych z punktu widzenia promocji wizerunku Polski.  Współpraca Koncernu z Narodowym Instytutem obejmie Mecenat samego Instytutu oraz wszystkich wydarzeń muzycznych i pozostałych działań organizowanych do końca 2020, czyli także XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.

Historia współpracy PKN ORLEN z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina  obejmuje m.in. wsparcie drugiej i trzeciej  edycji Festiwalu oraz przy Koncertów Urodzinowych, w rocznicę urodzin Fryderyka Chopina i  Koncertów Requiem, upamiętniających rocznicę śmierci kompozytora. Z kolei w 2005 r. ORLEN sponsorował XV Edycję Konkursu i ufundował stypendium dla jego zwycięzcy Rafała Blechacza. Koncern współfinansował również  zakup niezwykle cennego rękopisu Etiudy cis-moll op. 10 nr 4 Fryderyka Chopina, wystawionego w grudniu 2004 r. na aukcji w Domu Aukcyjnym Sotheby's w Londynie. Następnie  został on przekazany do zbiorów Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie (Zamek Ostrogskich).