04.09.2023

Rekordowa frekwencja w „Miasteczku Zdrowia”

Blisko 7200 mieszkańców Płocka i okolicznych powiatów odwiedziło „Miasteczko Zdrowia” ORLENU. W sobotę i niedzielę (2 i 3 września) uczestnicy skorzystali z szeregu bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich. W poradni kardiologicznej udzielono konsultacji 420 osobom, swój słuch sprawdziło ponad 320 odwiedzających miasteczko, niemal 440 osób skorzystało z konsultacji zmian skórnych, 500 uczestników sprawdziło ciśnienie krwi, a badania EKG wykonano 520 razy. Projekt ORLENU został przygotowany pod patronatem Ministra Zdrowia z udziałem kilkunastu partnerów medycznych. „Miasteczko Zdrowia” to wydarzenie organizowane przez ORLEN od 2019 r. We wszystkich sześciu jego edycjach łącznie udzielono 23 tysiące konsultacji i porad medycznych.

Na terenie „Miasteczka Zdrowia” znalazły się gabinety lekarskie kilkunastu specjalizacji, m.in. punkty badań kardiologicznych i pulmonologicznych. Blisko 300 chętnych sprawdziło pojemność płuc, z rehabilitacji oddechowej skorzystało 120 osób, z konsultacji pulmonologicznych blisko 200 osób, a z konsultacji okulistycznych około 420. Mieszkańcy Płocka byli też zainteresowani konsultacjami i wskazaniami doboru diety, których udzielono ok. 320 razy. Badania mammograficzne wykonało 212 pań, a z badania podoskopowego skorzystało 170 osób. Ponadto stoisko SANEPID odwiedziło 1114 osób. Zainteresowaniem cieszyły się także konsultacje fizjoterapeutyczne, z których skorzystało 105 dzieci oraz 220 dorosłych.

– Od początku projektu oferta bezpłatnych badań i konsultacji jest bardzo szeroka. Staramy się także, aby każda edycja „Miasteczka Zdrowia” była wyjątkowa i dostosowana do aktualnie panujących potrzeb społecznych. Na przykład pokazywaliśmy, jak komunikować się z osobami z niepełnosprawnością lub oferowaliśmy porady związane z rehabilitacją po przebytym COVID-19. W tym roku po raz kolejny zaoferowaliśmy badania dla dzieci czyli konsultacje fizjoterapeutyczne, z których skorzystało 105 najmłodszych mieszkańców Płocka. Aby zwiększyć dostępność naszych konsultacji, tegoroczna edycja miasteczka rozłożona była na dwa dni. Popularność „Miasteczka Zdrowia” potwierdza kierunek obranych przez nas działań i jest potwierdzeniem, że odpowiadamy na oczekiwania lokalnej społeczności w obszarze zdrowia. Świadomość społeczeństwa rośnie i mieszkańcy rozumieją, że ich zdrowie najbardziej zależy od nich samych – mówi Agata Górnicka, Dyrektor Biura Relacji z Otoczeniem ORLENU.

Po sprawdzeniu stanu swojego zdrowia odwiedzający miasteczko mogli skorzystać z atrakcji towarzyszących zorganizowanych wokół ORLEN Areny. Strefa z animacjami dla najmłodszych cieszyła się bardzo dużą  popularnością i zainteresowaniem przez oba dni wydarzenia. Swoje strefy przygotowały także: Zakładowa Straż Pożarna ORLENU, Fundacja PGNIG im. Ignacego Łukasiewicza, Fundacja ORLEN oraz Fundacja Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce.

Oprócz wydarzeń takich jak „Miasteczko Zdrowia” ORLEN kontynuuje realizację programu skierowanego do mieszkańców Płocka i okolic “Kompleksowa profilaktyka, diagnostyka i leczenia nowotworów oraz chorób układu oddechowego mieszkańców Płocka i powiatu płockiego”. Celem projektu, na który ORLEN w latach 2019 – 2024 przeznaczy łącznie 10 mln zł w jest podjęcie wszelkich inicjatyw prozdrowotnych i zdrowotnych dotyczących chorób układu oddechowego i chorób nowotworowych, wdrożenie programów edukacyjnych, które mają podnieść świadomość na temat czynników ryzyka związanych z zachorowaniem na nowotwory i choroby płuc. Podejmowane są także inne działania i akcje, które mają uświadomić mieszkańcom konieczność wprowadzenia zmian w swoim stylu życia, co może znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania na różne choroby.