O firmie

Organy i struktura spółki

Daniel Obajtek

Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny

Daniel Obajtek jest Prezesem Zarządu i Dyrektorem Generalnym ORLEN S.A. od 6 lutego 2018 roku. 

Wcześniej, od 2017 do lutego 2018 roku, pełnił funkcję Prezesa Zarządu Grupy Energa S.A. W latach 2016–2017 kierował Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Od lipca 2016 do lutego 2018 był członkiem Rady Nadzorczej spółki LOTOS Biopaliwa. Od czerwca 2016 do lutego 2018 był przewodniczącym Rady Nadzorczej DALMOR S.A

Jako Prezes Zarządu ORLEN S.A. konsekwentnie realizuje strategię budowy koncernu multienergetycznego, opartego o zdywersyfikowane źródła przychodów. W ramach zaktualizowanej w 2023 roku strategii ORLEN2030 koncern największe wydatki inwestycyjne realizuje w obszarze nisko- i zeroemisyjnej energetyki oraz nowoczesnej petrochemii. W 2020 roku ORLEN, jako pierwszy koncern paliwowy z Europy Środkowej, zadeklarował cel osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 roku. 

Strategia budowy koncernu multienergetycznego realizowana jest także przez szereg przejęć. W 2022 roku ORLEN przejął Grupę LOTOS, drugą pod względem wielkości firmę paliwową w Polsce. W 2022 zrealizowano również przejęcie PGNiG, największego gracza na rynku gazu w Polsce. Wcześniej, w 2020 roku, ORLEN przejął Grupę Energa, lidera na rynku odnawialnej energetyki w Polsce, stał się większościowym akcjonariuszem sieci Ruch oraz przejął wydawnictwo Polska Press od niemieckiej Verlagsgruppe Passau Capital Group. 

Od 2017 roku koncern zarządzany przez Daniela Obajtka konsekwentnie dywersyfikuje kierunki dostaw ropy, dzięki czemu obecnie 100% ropy naftowej trafia do Polski z kierunków innych niż rosyjski, m.in. z Morza Północnego, Afryki Zachodniej, basenu Morza Śródziemnego, a także Zatoki Perskiej i Meksykańskiej.

Daniel Obajtek jest absolwentem Executive MBA organizowanego przez Gdańską Fundację Kształcenia Menedżerów i walidowanego przez IAE Aix-Marseille Graduate School of Management. Jest członkiem Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Karpaczu, przewodniczącym Rady Polskiego Komitetu Olimpijskiego i laureatem wielu wyróżnień, m.in.: Polskiego Kompasu 2018 i Prezesa roku 2018 w plebiscycie Gazety Giełdy i Inwestorów Parkiet - Byki i Niedźwiedzie. W 2019 roku uhonorowany Nagrodą Prometejską im. Lecha Kaczyńskiego. Otrzymał Wektora 2019, przyznanego przez Kapitułę Pracodawców RP. Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu we wrześniu 2020 roku został wyróżniony nagrodą „Człowieka Roku”. W 2020 roku wyróżniony przez czytelników gazety giełdowej Parkiet tytułem: Gwiazda Roku 2020. Dwukrotnie w 2020 i 2022 roku wyróżniony w rankingu „Najbardziej Wiarygodny w Polskiej Gospodarce”, organizowanym przez agencję ISB News. W 2021 roku wyróżniony tytułami Człowieka Roku Wprost i Człowieka Wolności Tygodnika Sieci. W 2022 roku wyróżniony Nagrodą Gospodarczą Forum Wizja Rozwoju „Złota wstęga” w kategorii Inwestycje i tytułem Strażnik Wartości – Custos Virtutum przyznawanej przez Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. W. Felczaka we współpracy z tygodnikiem Do Rzeczy.