O firmie

Odbudowa populacji sokoła wędrownego

Od ponad 25 lat angażujemy się w ochronę zagrożonego gatunku sokoła wędrownego. 

Od 2020 roku ORLEN jest Partnerem wspierania odbudowy populacji sokoła wędrownego w Polsce. W odbudowie krajowej populacji tego zagrożonego gatunku uczestniczy już ponad 25 lat współpracując ze Stowarzyszeniem na Rzecz Dzikich Zwierząt SOKÓŁ i Fundacją "Sokół".  W 1999 roku na wysokich kominach zakładu ORLEN w Płocku umieściliśmy budki lęgowe gwarantujące naszej parze sokołów komfortowe warunki. 

Pierwszy lęg ptaków odnotowano w maju 2002 roku. Na przestrzeni lat 2002-2023 na terenie zakładu w Płocku para sokołów wychowała już 61 piskląt, w tym 4 z adopcji. Jest to zasługa dwóch par. W 2019 roku na terenie zakładu pojawia się nowa para sokołów, która zastępuje starych rezydentów i kontynuuje imiona swoich bardzo zasłużonych poprzedników. Poprzednia Werwa i Rafik wydała na świat 42 potomków i odchowała 4 "adopciaki". Obecna Werwa i Rafik „dołożyła" do naszej orlenowskiej sokolej sagi już 15 młodych.

Zapewniamy naszym skrzydlatym sąsiadom coroczny przegląd budek lęgowych. Reagujemy też na wszystkie potencjalne zagrożenia, dbając o bezpieczne warunki lęgowe. Inicjatywa ORLEN została nagrodzona w konkursie Panteon Polskiej Ekologii, była też kilkakrotnie wyróżniana przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu w Raporcie Społecznej Odpowiedzialności jako długoletnia dobra praktyka.  

Dzięki zainstalowaniu kamer jest możliwy całodobowy podgląd płockiego gniazda przez Internet.

Kamera 1
Kamera 2
Kamera 3

Kamera 1
Kamera 2
Kamera 3