07.09.2022

„Napędzamy Przyszłość. Odpowiedzialnie” - seria podcastów

W serii naszych podcastów wyjaśniamy Strategię Zrównoważonego Rozwoju zintegrowaną ze strategią biznesową ORLEN2030 i opowiadamy o aktualnych wyzwaniach transformacji energetycznej. 

Dlaczego biznes nie przetrwa bez ESG?

W odcinku, który stanowi intro do cyklu opowiadamy, jak ESG zmienia optykę funkcjonowania firmy: od planowania inwestycji, po codzienną pracę ponad 30 tys. osób zatrudnionych w Grupie ORLEN, a także relacje z biznesem i stroną społeczną.

Gość: Stanisław Barański

Opakowania z obierek i paliwo z oleju po frytkach – jak biomateriały zmieniają myślenie o tworzywach

Reduce – reuse – recycle – tym hasłem biznes jest wzywany do bardziej odpowiedzialnego zarządzania surowcami. Nie bez powodu, odpady niepoddawane recyklingowi degradują ekosystemy, a już tylko 3% dostępnej wody nadaje się do spożycia. By zmniejszyć zużycie surowców potrzebne są inwestycje w gospodarkę cyrkularną. 

W pierwszy odcinku opowiadamy o technologiach recyklingu oraz biomateriałach, które mają szansę zrewolucjonizować produkcję petrochemiczną.

Goście: Anita Pawlak, Bartłomiej Samardakiewicz

Czy za 10 lat już nie zatankujemy paliwa?

Motoryzacja żegna się z tradycyjnymi paliwami. W różnych segmentach transportu wprowadzane są - w zależności od potrzeb - różne typy paliw alternatywnych. Choć na ulicach przybywa aut elektrycznych, dla transportu publicznego i cargo potencjał tkwi też w wodorze. Dla samolotów i statków alternatywą są zaś paliwa syntetyczne i biokomponenty wykorzystujące np. odpady z produkcji żywności. 

Goście: Dominika Niewierska, Aneta Rosiak, Maciej Tomecki

Dlaczego dekarbonizacja nie uda się bez digitalizacji?

Jeśli praca w zakładach przemysłowych wciąż kojarzy wam się z załogami monitorującymi pracę instalacji ze skrzynkami narzędzi w ręku, to pora nadrobić zaległości. Digitalizacja rewolucjonizuje funkcjonowanie przemysłu. Dzięki takim technologiom jak uczenie maszynowe, internet rzeczy, czy Big Data optymalizujemy proces produkcji, zmniejszamy poziom emisji, ale także zapobiegamy awariom i wzmacniamy bezpieczeństwo pracowników. W dzisiejszym odcinku przybliżamy technologie, które zmieniają codzienną pracę rafinerii w Płocku.

Goście: Wiesław Łodzikowski, Aleksandra Trojanowska, Wojciech Olszowiec