Nr 13/2001  | 06-03-2001

Rozbudowa elektrociepłowni w PKN ORLEN SA

Zarząd Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN S.A. informuje o zakończeniu rozbudowy Elektrociepłowni Zakładu Głównego w PKN ORLEN S.A. w Płocku. Po uruchomieniu turbozespołu TG-6 dostarczana moc wzrosła do 345 Mwe (z 275 Mwe). Koszt nowej turbiny wynosi 90 milionów zł i zwróci się w ciągu czterech-pięciu lat.

Dzięki powiększeniu mocy Elektrociepłowni Zakładu Głównego, PKN ORLEN S.A. zmniejszy o około 70 procent zakupy energii u innych dostawców. Koszty wytwarzania własnej energii po uruchomieniu nowego turbozespołu będą konkurencyjne w stosunku do rynku zewnętrznego.

Turbina upustowo-kondensacyjna TG-6 może jednocześnie służyć do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Elastyczność nowej turbiny pozwala na jej wykorzystanie do produkcji energii elektrycznej lub cieplnej w zależności od potrzeb. Turbina TG-6 ma moc 70 Mwe. Nakłady inwestycyjne poniesione na turbinę powinny się zwrócić w ciągu najbliższych 4-5 lat na skutek oszczędności wynikających z zakupu tańszej energii i ciepła.

Po włączeniu do ruchu turbiny poprawi się bezpieczeństwo elektroenergetyczne Zakładu Głównego PKN ORLEN S.A. w Płocku. Czesław Bugaj, Dyrektor ds. Produkcji PKN ORLEN S.A. stwierdził, że: “Ze względu na skalę działania i ciągłość procesów technologicznych w PKN ORLEN S.A. stabilność dostaw energii ma olbrzymie znaczenie. Rozbudowa elektrociepłowni i oddanie do ruchu nowego turbozespołu TG-6 zdecydowanie podwyższa ten tak ważny parametr i w dużym stopniu pozwala na usamodzielnienie się Koncernu w zakresie potrzeb elektroenergetycznych”.

Zarząd PKN ORLEN SA