Zrównoważony rozwój jest kluczowy dla wszystkich działań Grupy ORLEN do 2030 roku. Jego główne kierunki obejmują minimalizację wpływu na klimat, ochronę środowiska naturalnego, a także dbanie o dobre warunki pracy w Grupie, współdziałanie z lokalnymi społecznościami i odpowiedzialne zarządzanie. Celem jest wsparcie realizacji ambitnej agendy biznesowej na najbliższą dekadę, wzmocnienie ścieżki osiągnięcia celu Net Zero w 2050 roku, a także zbudowanie długoterminowej wartości dla wszystkich interesariuszy. Zintegrowane podejście pozwala wykorzystać szanse i możliwości wynikające ze zmian otoczenia i kreować wartość społecznie odpowiedzialnej transformacji energetycznej koncernu.
Strategia Zrównoważonego Rozwoju Grupy ORLEN 2024-2030
Konsekwentnie realizujemy zamierzone cele, zapewniając bezpieczeństwo energetyczne Europie Środkowej, a jednocześnie dbając o środowisko naturalne, dobre relacje z otoczeniem i bezpieczne warunki pracy dla wszystkich pracowników. Działając odpowiedzialnie możemy jeszcze skuteczniej pozyskiwać finansowanie dla kolejnych strategicznych projektów, w tym generujących pozytywny wpływ na społeczeństwo i środowisko.
Filary zrównoważonego rozwoju
Strategia Zrównoważonego Rozwoju Grupy ORLEN 2024-2030 odpowiada na najważniejsze współczesne wyzwania rynkowe i regulacyjne, które są związane przede wszystkim ze zmianą klimatu, ochroną bioróżnorodności, relacjami społecznymi oraz sytuacją geopolityczną i gospodarczą. Dokument opiera się na pięciu kluczowych filarach, w których zdefiniowane cele odnoszą się bezpośrednio do Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ oraz do unijnych standardów raportowania ESRS. Jest to pomocne nie tylko w kompleksowym podejściu do odpowiedzialnego prowadzenia biznesu, lecz także w szczegółowym i transparentnym raportowaniu kwestii zrównoważonego rozwoju wynikającym m.in. z dyrektywy CSRD.
Wspieramy realizację celów ONZ i dostosowujemy działania do europejskich standardów
Dzięki powiązaniu filarów strategii z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ oraz standardami ESRS w pełni adresujemy obecne wyzwania związane ze zmianą klimatu, utratą bioróżnorodności czy też sytuacją geopolityczną i gospodarczą w naszych działaniach.