Ostrzeżenie przed oszustwami

ORLEN ostrzega przed pojawiającymi się w internecie oszustwami finansowymi podszywającymi się pod Koncern.  

Fałszywe ogłoszenia gwarantujące rzekome bardzo wysokie i pewne zyski pojawiają się przede wszystkim na portalach Facebook, YouTube, licznych stronach internetowych, w mailingach, esemesach czy reklamach internetowych. Fałszywe ogłoszenia zachęcają najczęściej do inwestowania w akcje spółek Grupy ORLEN oraz projekty inwestycyjne prowadzone przez Grupę. Ogłoszenia te wykorzystują bezprawnie nazwę i znaki firmowe instytucji państwowych, spółek skarbu państwa czy wizerunki powiązanych z nimi osób.

Przypominamy: ORLEN zachęca do inwestowania wyłącznie przez swoje oficjalne kanały, takie jak: orlen.pl, orlenwportfelu.pl lub oficjalne profile w mediach społecznościowych. Poniżej przedstawiliśmy, czym charakteryzuje się phishing w internecie, czyli próba podszycia się pod inną firmę w celu wyłudzenia pieniędzy. 

Jak rozpoznać próbę oszustwa

  • 1. Zdjęcia profilowe często przedstawiają przerobione logo ORLEN lub innych spółek skarbu państwa. Wykorzystywane są też w grafikach postów czy w reklamach.
  • 2. Należy zwracać uwagę na podejrzane nazwy profili, z których pochodzą posty. W przykładowej grafice przedstawiają nazwę zbliżoną do ORLEN. Dobrym sposobem na weryfikację prawdziwości profilu jest także sprawdzenie liczby obserwujących. Jeśli jest niewielka, może to oznaczać, że strona tylko podszywa się pod daną firmę. 
  • 3. Teksty postów zawierają nieprawdziwe informacje o rzekomych inwestycjach i aktywach Grupy ORLEN czy innych spółek skarbu państwa. Mogą zawierać także błędy językowe. 
  • 4. Grafiki umieszczone w postach to często fotomontaże, którymi ORLEN nie posługuje się w swojej komunikacji. Na zdjęciach można też zobaczyć sylwetki polityków, sportowców czy członków zarządów spółek skarbu państwa.
  • 5. Na grafikach mogą występować różne kolory tekstów, których ORLEN nie używa w swojej komunikacji.
  • 6. Posty prowadzą do stron, które w żaden sposób nie są powiązane z ORLEN lub licencjonowanymi domami maklerskimi. 
  • 7. Pod postami, które zawierają nieprawdziwe informacje może występować duża liczba negatywnych reakcji oraz mała liczba komentarzy, co może świadczyć o ukrywaniu komentarzy osób, które próbują ostrzec innych przed oszustwem. 

Jak inwestować w akcje ORLEN

Inwestowanie w akcje ORLEN przez inwestorów indywidualnych może odbywać się wyłącznie poprzez licencjonowane domy maklerskie oraz banki prowadzące działalność maklerską, których pełną listę można znaleźć na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego.

Komunikacja ORLEN do potencjalnych inwestorów jest prowadzona wyłącznie przez oficjalne strony: orlen.pl, orlenwportfelu.pl lub oficjalne profile w mediach społecznościowych:

ORLEN nigdy nie telefonuje do klientów z propozycją indywidualnych inwestycji.

Zgłoś próbę oszustwa

Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności, nieklikanie linków z niesprawdzonego źródła oraz zgłaszanie fałszywych ogłoszeń i prób oszustw na adres media@orlen.pl lub właściwym organom ścigania.

Zobacz, jak uchronić się przed phishingiem

Zobacz również