Nr 58/2001 | 07-09-2001

Planowy postój remontowy instalacji Olefiny II

Zarząd PKN ORLEN S.A. informuje, że od jutra, tj 8 września 2001 roku, rozpoczyna się planowy postój remontowy instalacji Olefin II w PKN ORLEN S.A. w Płocku. Zgodnie z harmonogramem potrwa on 35 dni, tj do 12 października br. W trakcie postoju remontowego zostaną przeprowadzone również prace modernizacyjne polegające na wymianie elementów instalacji Olefin II: turbiny-sprężarki propylenowej i rurociągu pary. Nowe, wydajniejsze urządzenia przewidziane są do planowanego przez PKN ORLEN S.A. zwiększenia zdolności produkcyjnych etylenu z obecnych 360 tysięcy ton do 660 tysięcy ton w 2004 roku.

Ostatni postój remontowy Olefin II miał miejsce w 1999 roku. Od tego czasu instalacja pracowała bez zakłóceń. Obecnej przerwie towarzyszą remonty i zatrzymanie pracy innych, bezpośrednio współpracujących z Olefinami II instalacji w PKN ORLEN S.A.

Planowa przerwa remontowa rozpoczyna się również w Anwil S.A., firmie należącej do grupy PKN ORLEN S.A., będącej największym zewnętrznym odbiorcą etylenu z Olefin II w Płocku. Większość produkowanego etylenu jest wykorzystywana przez PKN ORLEN S.A. do produkcji szerokiej gamy petrochemikaliów.

Prace remontowe i modernizacyjne na instalacji Olefin II i przerwa w produkcji etylenu zostały uwzględnione w planach na 2001 rok. Nie wpłyną na planowane wielkości sprzedaży oraz dostawy terminowe, gdyż PKN ORLEN S.A. zgromadził odpowiednie zapasy produktów petrochemicznych i będzie w stanie zaspokoić popyt podczas postoju.