19.04.2019

Jaki wybrać program stażowy?

Jeżeli myślisz o rozpoczęciu kariery w trakcie studiów lub po studiach albo brakuje Ci pewności, jak rozpocząć swoją ścieżkę zawodową, która pozwoli Ci docelowo rozwijać karierę w zawodzie zgodnym z Twoim wykształceniem, podpowiadamy jak najlepiej wybrać program stażowy.  

W ramach programów stażowych realizowanych w Grupie ORLEN możesz wybrać spośród 4 płatnych programów. Aktualnie trwa rekrutacja do flagowego programu stażowego: Kierunek ORLEN Inżynieria oraz rekrutacja do programów: Energia dla przyszłości i GO4Poland.

  • Program stażowy „Kierunek ORLEN Inżynieria” jest kierowany przede wszystkim do studentów i absolwentów wielu różnych kierunków studiów (ekonomicznych, administracyjnych, humanistycznych, technicznych, ścisłych) zainteresowanych rozwojem w obszarach inżynieryjnych ORLEN: Energetyki, Badań i Rozwoju oraz Techniki.
  • W programie „Energia dla przyszłości” mogą wziąć udział studenci i absolwenci określonych profili inżynieryjnych zainteresowani rozwojem w Obszarze Energetyki ORLEN oraz poznaniem specyfiki pracy w największych polskich spółkach energetycznych oraz Ministerstwie Energii.
  • Program GO4Poland jest skierowany do polskich studentów, uczących się w zagranicznych placówkach naukowych na różnych kierunkach, rozważających powrót do kraju po zakończeniu studiów.

Istotne dla Ciebie elementy charakteryzujące każdy z programów możesz dowolnie konfigurować, aby w rezultacie wybrać program stażowy zgodny z własnymi potrzebami: preferowaną specjalizacją zawodową, preferowaną lokalizacją, dostępnością czy ilością czasu, jaką przeznaczysz na staż.

Poniżej podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę wybierając program stażowy:

1. Rozpocznij staż w odpowiednim momencie studiów, gdy już zdobędziesz pewną wiedzę teoretyczną, czyli optymalnie po 3 roku studiów.

2. Jeżeli jesteś w trakcie studiów - wybierz program stażowy, który oferuje elastyczny czas pracy, aby móc połączyć bez wyrzeczeń naukę ze zdobywaniem doświadczenia zawodowego.

3. Postaw na rozpoznawalną markę pracodawcy, mocną pozycję firmy na rynku i ewentualnej możliwości zatrudnienia w firmie po zakończeniu stażu.

4. Ważne, aby staż odpowiadał realnemu stanowisku pracy, abyś miał/ miała możliwość zdobycia wartościowego doświadczenia zawodowego, być może też uczestniczenia w szkoleniach rozwoju kompetencji miękkich. Takie możliwości oferują firmy realizujące innowacyjne projekty i zatrudniające pasjonatów, co pozwala na uczenie się od najlepszych w branży i realizowania różnych ciekawych zadań.

5. Sprawdź, czy podczas stażu i realizacji zadań uzyskasz bieżące wsparcie opiekuna oraz czy firma integruje społeczność stażystów.

I na koniec - sprawdź opinię o firmie. Przykładowo, wysokie pozycje w rankingach typu „Top Employers” albo „Pracodawca dla Inżyniera” są wskazówką, że firma dba o najwyższe standardy zarządzania pracowników pracownikami oraz jest rzetelnym pracodawcą.

Życzymy udanego wyboru swojej ścieżki kariery!