14.06.2023

Jak zaplanować karierę w branży energetycznej?

ORLEN po raz kolejny jest współorganizatorem programu stażowego Energia dla Przyszłości. O tym, jak zaplanować karierę opowiada uczestnik III edycji programu - Tomasz Wysogląd z Działu Strategicznych Projektów Badawczo-Rozwojowych i Paula Cichanowicz, koordynator programu z ramienia HR ORLEN.

Jakie umiejętności warto rozwijać, planując karierę w branży energetycznej?

Tomasz Wysogląd (TW)
:   Planowanie kariery w branży energetycznej wymaga od pracownika wzajemnie uzupełniającej się wiedzy i umiejętności, w tym przede wszystkim wiedzy technicznej o solidnych podstawach na poziomie akademickim. Z pewnością przydadzą się umiejętności analityczne, potrzebne do analizy danych, modelowania czy prognozowania, ale też kompetencje miękkie, takie jak: efektywne zarządzanie projektem, umiejętności interpersonalne, praca w zespole. Ważnym atutem będzie zrozumienie i bieżąca aktualizacja obowiązujących regulacji określających sektor energetyczny.

Jakie zadania realizują stażyści?

PC: Dotychczas stażyści zdobywali umiejętności w Obszarze Energetyki, Innowacji i Rozwoju Nowych Technologii oraz w Biurze Rozwoju. Byli odpowiedzialni za pozyskiwanie danych na potrzeby projektów rozwojowych, research i analizę w prowadzonych projektach badawczo-rozwojowych oraz organizację współpracy ze spółkami Grupy ORLEN, partnerami przemysłowymi czy jednostkami naukowymi.

TW: Z perspektywy absolwenta stażu, mogę powiedzieć, że zadania, które realizowałem były zróżnicowane i angażujące.  Uczestniczyłem w projektach dotyczących produkcji zielonego wodoru, dekarbonizacji czy rozwoju nowoczesnych materiałów katalitycznych służących w procesach petrochemicznych.

Jakie są perspektywy zatrudnienia w ORLEN po odbyciu stażu?

PC: Naszym stażystom zapewniamy szereg działań rozwojowych, dzięki którym mają możliwość poszerzania swojej wiedzy merytorycznej oraz czerpania doświadczeń od ekspertów z branży energetycznej. Równolegle dbamy o rozwój kompetencji osobowych, takich jak praca zespołowa, budowanie relacji. Jest to ważne z punktu widzenia wsparcia stażystów w kształtowaniu ich drogi zawodowej. Możemy się pochwalić, że większość stażystów po zakończonym stażu pozostaje w naszej organizacji, dzięki czemu mogą dalej budować swoją karierę zawodową w sektorze energetycznym.

TW: Zdecydowanie uważam, że formuła stażu EdP jest bardzo atrakcyjną ścieżką dla absolwentów studiów wyższych, zainteresowanych pracą w branży energetycznej. Jego ukończenie znacznie wzmacnia pozycję kandydata do pracy w spółkach z sektora energetycznego, w tym ORLEN S.A., otwierając szeroką furtkę do rozwoju kariery zawodowej w tej branży. Staż stanowi prawdziwą trampolinę w drodze do możliwości uczestniczenia w ogromnych projektach inwestycyjnych, w tym projektach stanowiących element transformacji energetycznej polskiej gospodarki.