30.01.2024

ORLEN wyróżniony w III edycji rankingu Kreatorzy Polskiej Sceny Startupowej 2023/2024

Otrzymaliśmy wyróżnienie w kategorii „Organizacje i innowacje” jako innowacyjna spółka otwarta na pozyskiwanie rozwiązań technologicznych z zewnątrz. Wyróżnienie to zostało przyznane za realizację Programu ORLEN Skylight accelerator, skierowanego do młodych technologicznych spółek z Polski i zagranicy. Ranking Kreatorzy został zorganizowany przez portal MamStartup we współpracy z PFR Ventures.

ORLEN VC działa od końca 2021 roku i jest częścią Grupy ORLEN. To fundusz korporacyjny Venture Capital, którego celem jest pozyskiwanie dostępu do nowych technologii oraz wdrażanie ich w działalności Grupy i biznesach pokrewnych. W ciągu niespełna dwóch lat działalności ORLEN VC zainwestował łącznie ponad 200 mln zł w spółki technologiczne z całej Europy oraz w dwa zagraniczne fundusze inwestycyjne.

W 2023 roku ORLEN VC zainwestował w:

  • CTHINGS.CO - polski startup specjalizujący się w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań z obszaru 5G, przemysłowego Internetu rzeczy i aplikacji chmurowych, 
  • Circunomics - niemiecką platformę umożliwiającą ponowne wykorzystanie i późniejszy recykling akumulatorów z milionów samochodów elektrycznych wprowadzanych co roku do użytku, 
  • Shippeo - francuską platformę pomagającą tworzyć bardziej wydajne, zautomatyzowane i zrównoważone procesy zarządzania łańcuchem dostaw, zwiększając współpracę wszystkich zaangażowanych stron.

ORLEN Skylight accelerator to platforma, dzięki której młode technologiczne spółki z Polski i zagranicy mogą wdrażać pilotażowo innowacyjne rozwiązania wspólnie ze spółkami z Grupy ORLEN. W 2023 roku zrealizowano trzy rundy naboru do Programu ORLEN Skylight accelerator, w ramach których znalazło się prawie 80 wyzwań technologicznych. W trakcie realizacji jest 15 pilotaży, zakończono osiem projektów, w tym sześć uzyskało pozytywną rekomendację dot. wdrożenia komercyjnego. Akcelerator otrzymał ponad 200 zgłoszeń startupów z Polski i zagranicy oraz rozpoczął współpracę z dziewięcioma młodymi spółkami.