30.11.2021

Rusza III runda ORLEN Skylight accelerator

ORLEN Skylight accelerator to program skierowany do startupów z całego świata. Trzecia runda wystartowała 22 listopada i potrwa do 20 grudnia. Tym razem na uczestników czeka dziewięć wyzwań technologicznych, w takich obszarach jak: Cyfrowa organizacja, Nowoczesna stacja i klient przyszłości, Zielona transformacja oraz Woda w procesach przemysłowych.

Program ORLEN Skylight accelerator został uruchomiony w dniu 15 lipca br. Od tego czasu odbyły się już dwie rundy naboru startupów, w których udział wzięło ponad 180 spółek z Polski i zagranicy. Spółki mogły składać propozycje biznesowe w odpowiedzi na prawie 50 wyzwań technologicznych w takich obszarach jak Sprzedaż Detaliczna, Logistyka, BHP czy Energetyka. Przedstawiciele obszarów biznesowych w ORLEN spotkali się z ponad 70 zespołami w ramach tzw. pitch decków, podczas których prezentowane były oferowane rozwiązania.

Po zakończeniu I rundy do dalszej współpracy zaproszone zostały aż 4 podmioty. Aktualnie przygotowywane są umowy wdrożeniowe i wszelkie kwestie formalne, które pozwolą przejść do realizacji pilotaży. Zgodnie z harmonogramem Programu pierwsze testy rozwiązań rozpoczną się już pod koniec bieżącego roku.

Zainteresowanie programem od samego początku było bardzo duże. ORLEN Skylight accelerator w krótkim czasie zbudował sobie rozpoznawalność nie tylko wśród firm z Polski, ale także w gronie spółek z zagranicy. Świadczy to niewątpliwie o dużym potencjale, jaki innowatorzy z całego świata dostrzegają we współpracy z ORLEN – powiedział Łukasz Kopeć, Kierownik Działu Innowacji i Akceleracji w ORLEN.

Wśród wyzwań opublikowanych w ramach III rundy naboru znalazły się m.in.

• Digitalizacja procesów sprzedażowych na stacjach ORLEN

• Redukcja opakowań plastikowych

• Zastosowanie technologii cyfrowych umożliwiających śledzenie i redukcję CO2

• Wykorzystanie dronów do identyfikacji potencjalnych źródeł emisji zanieczyszczeń i odorów

• Zaawansowane metody usuwania zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych ze ścieków przemysłowych

Startupy, zakwalifikowane do Programu uzyskają poza dostępem do infrastruktury operacyjnej, także wsparcie zarówno specjalistów i ekspertów koncernu oraz mentorów zewnętrznych.