PETROCHEMIA

Unikalne doświadczenia

Jacek Balcerzak


Zakład produkcyjny w Płocku jest duży, ma niemal 8 km kwadratowych i na każdym robi wrażenie. Uczucie, które pojawia się u większości nowych pracowników po raz pierwszy przekraczających bramę zakładu, to lęk, obawy i przytłoczenie jego ogromem. Pojawiają się wątpliwości typu „czy ja sobie z tym wszystkim poradzę?”. 

Prowadzę 14-dniowy program adaptacji i pełnię rolę trenera dla nowo zatrudnionych pracowników produkcji, czyli odpowiadam za adaptację, przygotowanie do pracy na instalacjach, aparatach i urządzeniach. Jestem przewodnikiem, kimś, kto będzie służył radą i wsparciem w razie potrzeby. W trakcie programu pracownicy poznają zakres swoich obowiązków, jak działają poszczególne instalacje, jak są zbudowane i zabezpieczone. 

Zwracam uwagę na bezpieczeństwo pracy. Na produkcji dbamy o wysokie standardy oraz prewencję przeciwpożarową i przeciwwybuchową urządzeń i instalacji. Nowi pracownicy dowiadują się, jak funkcjonuje nasza firma w obszarze produkcji. Z każdym kolejnym dniem te początkowe obawy mijają.

Pamiętam, że kiedy zaczynałem pracę niemal 30 lat temu, moje odczucia nie różniły się wiele od tych, które mają dziś zatrudniani pracownicy. Byłem trochę zakłopotany, stremowany i zastanawiałem, czy temu wszystkiemu podołam. Z natury jestem jednak optymistą i mimo wszystko wierzyłem w swoje siły. Zaczynałem od najniższego stanowiska na blokach reformingu, później pracowałem na różnych innych instalacjach dwóch wydziałów rafineryjnych na stanowiskach operatora, następnie sterowniczego i młodszego mistrza.

Uczestniczyłem w wielu ciekawych projektach, między innymi w uruchamianiu jednej z budowanych instalacji rafineryjnych. Przez kolejne lata zdobywałem wiedzę i doświadczenie, piąłem się po szczeblach kariery, dzięki temu mogę uczyć innych. Ze względu na moje duże doświadczenie mogę z większym spokojem i pewnością odpowiadać na pytania nowo wdrażanych przeze mnie pracowników. Jestem przygotowany merytorycznie i rozumiem rozterki, z którymi mierzą się nowi pracownicy, a które często wynikają z oszołomienia wielkością zakładu i odpowiedzialności.

To unikalny przemysł i firma, która daje możliwość zdobycia wyjątkowego doświadczenia.

Jacek Balcerzak Rafineria i Petrochemia​

Dzień z Ambasadorem - Jacek Balcerzak

Dlaczego ORLEN?

Praca w ORLEN to również dotrzymywanie zobowiązań związanych z warunkami zatrudnienia, bezpieczeństwo wynikające z dbałości o pracownika, rynkowe wynagrodzenie oraz benefity.

Jako ambasador

Jako ambasador chciałbym zwrócić uwagę na bezpieczeństwo pracy. Na produkcji dbamy o wysokie standardy oraz prewencję przeciwpożarową i przeciwwybuchową urządzeń i instalacji.