STRATEGIA I ROZWÓJ

Wodór z powietrza do baku samochodu

Ryszard Książek


Zajmuję się nowymi technologiami związanymi z produkcją wodoru. Wodór jest najczęściej występującym pierwiastkiem chemicznym we wszechświecie, ale aby nadawał się do wykorzystania jako paliwo musi być odpowiednio przetworzony w procesie do którego potrzebna jest energia. Można ją pozyskać z wiatru, słońca czy… z biomasy, a więc odpadów z gospodarstw domowych.

Jako mieszkańcy Polski produkujemy około 13 mln ton odpadów rocznie, co oznacza wielki potencjał do zagospodarowania odpadów i wychwycenia z ich rozkładu CO2.

Kiedy zaczynałem pracę w ORLEN nie myślałem, że kiedyś będę realizował projekty, które mają wpływ na gospodarkę Polski. Przeszedłem prawie wszystkie szczeble kariery - od najniższego stanowiska młodszego operatora na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku i kolejne związane z optymalizacją produkcji. Obecnie jestem ekspertem w zespole transformacji wodorowej i paliw odnawialnych, współautorem innowacyjnych technologii.

Chcemy mieć czyste powietrze i niższą emisję CO2 do atmosfery. Combo, Hydrogen Eagle, Clean Cities to technologie zagospodarowania odpadów komunalnych do produkcji wodoru, aby w przyszłości stał się paliwem dla samochodów. Wykorzystujemy potencjał obiegu zamkniętego, czyli produkcję wodoru - paliwa neutralnego dla środowiska z energii pozyskanej ze źródeł niekonwencjonalnych. W tym przypadku z odpadów.

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że to, co wyrzucimy do kosza, napędzi transport publiczny albo nasz prywatny samochód.

Ryszard Książek Expert, Zespół Transformacji Wodorowej i Paliw Odnawialnych

Dlaczego ORLEN?

Doceniam, że firma daje możliwość rozwoju zawodowego czego ja i wiele innych osób jesteśmy przykładem. Na każdym stanowisku spotykałem ludzi, od których mogłem się uczyć, bo dzielili się swoją wiedzą oraz zachęcali do kreatywnego myślenia. Tak to tutaj jest. Jest takie powiedzenie „łatwo być najlepszym jednego dnia, ale trudno być dobrym każdego dnia”. Właśnie tacy ludzie tu pracują - zaangażowani. W swój rozwój oraz firmę. Bez tego zaangażowania, poczucia wpływu, nie byłoby tego, czym się dzisiaj zajmuję.