14.11.2023

Świętowanie 105 lat niepodległości Polski

W ramach programu „ORLEN dobrym sąsiadem” spółka ufundowała akcesoria turystyczne dla dzieci i młodzieży z gminy Stara Biała – uczestników Nocnego Rajdu Szlakami Niepodległości. Wydarzenie odbyło się nocą z 10 na 11 listopada. Młodzi wędrowcy złożyli w ten sposób hołd żołnierzom i cywilom pomordowanym na terenie gminy. Nocna wyprawa była też ciekawą formą edukacji historycznej.

Uczestnicy wyruszyli na jedenastokilometrową wyprawę z leśniczówki w Brwilnie. Na trasie rajdu odwiedzili groby studentów, żołnierzy września 1939, poległych i pomordowanych w brwileńskim lesie. Przy zbiorowej mogile, złożyli także hołd zamordowanym przez Niemców w czasie II wojny światowej mieszkańcom Płocka i okolic. Młodzież dowiedziała się także o historii Władysława Lewandowskiego – gajowego, który był żołnierzem AK, zaangażowanym w działalność konspiracyjną. W zbudowanych przez niego leśnych bunkrach ukrywali się poszukiwani przez hitlerowców działacze polskiego podziemia.

Na mecie rajdu odbyły się uroczystości patriotyczne przy harcerskiej watrze oraz msza polowa w intencji ojczyzny, którą równo o północy poprowadził biskup diecezji płockiej Szymon Stułkowski.

Projekt został zrealizowany w ramach programu „ORLEN dobrym sąsiadem”, którego beneficjentami są społeczności lokalne, sąsiadujące z obiektami i inwestycjami ORLENU. Gmina Stara Biała została objęta tym programem, ponieważ na jej terenie powstaje Kompleks Olefin III - największa europejska inwestycja petrochemiczna w ciągu ostatnich 20 lat.