05.11.2006

Prolog w Dubaju, Desert Challenge 2006

W dniu 5 listopada o godzinie 13: 45 czasu polskiego rozpoczął się 2 km prolog rajdu Desert Challenge 2006. Jedyny startujący Polski motocyklista, członek zespołu rajdowego ORLEN TEAM, Jacek Czachor zajął 23 miejsce, zdobywając tym samym dogodną pozycję startową do jutrzejszego odcinka specjalnego Abu Dhabi - Moreeb. Zwycięzcą prologu został Norweg Paul Andres Ullevaseter.

Prolog rajdu w tym roku był dość nietypowy. Organizator nie przygotował żadnych efektownych skoków, za to piaszczysta trasa została polana wodą, co znacznie utrudniło prowadzenie motocykla – mówi Jacek Czachor - Mokry piach natychmiast zamienił się w błoto i koleiny, przez co jazda była dość szarpana. Pomimo utrudnień wszyscy zdajemy sobie sprawę, że prolog to najprzyjemniejsza i pokazowa część rajdu, od której zależą tylko miejsca startowe do pierwszego odcinka. Jutro wjeżdżamy na naprawdę trudną pustynię, gdzie będziemy ścigać się w palącym słońcu po ogromnych wydmach. Już nie mogę się doczekać! .

Pierwszy etap rajdu rozpocznie się o godzinie 5:30 nad ranem czasu polskiego, będzie rozegrany na terenie Emirate Palace, wizytówki miasta Abu Dhabi – najdroższego na świecie hotelu, wybudowanego kosztem 10 miliardów dolarów. Zawodnicy będą mieli do pokonania 457 km.

Podczas uroczystego startu I odcinka, zawodników powita główny organizator rajdu, wielokrotny mistrz organizacji FIA Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Bliskiego Wschodu, Mohammed Ben Sulayem.

Po przebyciu dwóch „dojazdówek” i blisko 285 km odcinka specjalnego kolumna rajdu dotrze do biwaku położonego w okolicach oazy Liwa – sercu jednej z najbardziej malowniczych i niedostępnych pustyń na świecie. W tym miejscu u podnóży najwyższej w Emiratach wydmy (360m.n.p.m), zwanej Moreeb Hill rozbije też obóz załoga serwisowa ORLEN TEAM, Holger Roth i Zbigniew Radzikowski, która będzie wspierać Jacka przez cały czas trwania rajdu.