16.10.2006

ORLEN partnerem strategicznym Koncertów Rocznicowych

Z okazji przypadającej w tym roku 157 rocznicy śmierci Fryderyka Chopina - najwybitniejszego, polskiego kompozytora - odbędą się dwa niezwykłe Koncerty, których partnerem strategicznym jest PKN ORLEN. Koncerty zorganizowane zostały przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we współpracy z Programem II Polskiego Radia.

Program Koncertów nawiązuje do uroczystości pogrzebowej Kompozytora, która odbyła się w kościele św. Magdaleny w Paryżu i podczas której, zgodnie z życzeniem Fryderyka Chopina, zabrzmiało Requiem Mozarta. Polscy melomani podczas warszawskiego koncertu będą mieli okazję po raz pierwszy usłyszeć Requiem d-moll KV 626 wykonane na instrumentach historycznych, przywracających autentyczne brzmienie.

Utwór zostanie zaprezentowany dwukrotnie w różnych wersjach: liturgicznej - podczas koncertu w dniu 17 października 2006 r. o godz. 20.00 w Kościele św. Krzyża przy ul. Krakowskie Przedmieście oraz koncertowej - w dniu 18 października o godz. 20.00 w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. W roli wykonawców wystąpi znakomita Orkiestra XVIII Wieku pod dyrekcją Fransa Bruggena z Holandii. Poza tym usłyszymy Olgę Pasiecznik - sopran, Ewę Marciniec - alt, Mark'a Padmore - tenor, Roberta Gierlach - bas. AMFC Vocal Consort - galę poprowadzi Ryszard Zimak - kierownik Chóru. PKN ORLEN, jako Strategiczny Partner Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina stale angażuje się w działania i wydarzenia artystyczne związane z życiem i twórczością wybitnego kompozytora. Realizując misję mecenasa polskiej kultury Koncern uczestniczy w przedsięwzięciach takich jak - Koncerty Urodzinowe upamiętniające rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, Międzynarodowy Festiwal "Chopin i Jego Europa" czy Koncerty Rocznicowe.