14.06.2007

ORLEN Sponsorem VII Zjazdu Gnieźnieńskiego

W dniach 15-17 czerwca 2007 odbędzie się VII Zjazd Gnieźnieński pod znamiennym tytułem „Człowiek drogą Europy. Jak czynić świat bardziej ludzkim”. Sponsorem wydarzenia jest PKN ORLEN.

Zjazd odbędzie się pod patronatem i z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Lecha Kaczyńskiego. Wśród głównych gości Zjazdu znajdą się także J.E. Kardynał Tarcisio Bertone – Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, Profesor Hans-Gert Poettering, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Zjazdy Gnieźnieńskie – przeżywane od kilku lat jako zgromadzenia laikatu z wielu krajów Europy - służą kształtowaniu wizji naszego kontynentu w nawiązaniu do najgłębszych wartości kultury chrześcijańskiej. Osią debat na tegorocznym Zjeździe będzie pytanie: Kim jest człowiek? Na ile człowiek stanowi fundament naszej cywilizacji? Uczestnicy zjazdu zastanawiać się będą nad znaczeniem osoby ludzkiej, jej obrazu, godności, autonomicznej wolności i niezbywalnych praw. Wśród prelegentów VII Zjazdu Gieźnieńskiego znajdują się przedstawiciele Kościoła, ludzie polityki, nauki i kultury. W czasie trzydniowych obrad swoją refleksją na temat człowieka i jego miejsca w Europie podzielą się m.in. Marie – Helene Mathieu, współzałożycielka ruchu wspólnot Wiara i Światło, dr Joaquin Navarro – Valls – były dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Irvin Greenberg, Rabin Ortodoksyjny, Przewodniczący Rady Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, ks. prof. Andrzej Szostek MIC, etyk, były Rektor KUL. Do Gniezna przyjedzie kilkuset gości z całej Europy, chrześcijan różnych wyznań z Zachodu i Wschodu. Znajdą się wśród nich liderzy ok. 250 organizacji, ruchów i stowarzyszeń działających w poszczególnych krajach i na całym kontynencie.

Zaangażowanie PKN ORLEN w ten projekt jest wyrazem społecznej odpowiedzialności Koncernu, wspierającego inicjatywy ważne dla narodu polskiego.