28.06.2007

PKN ORLEN i BENZINA partnerami 42. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlovych Varach

Obecność na festiwalu zapowiedzieli aktorka Rene Zellweger oraz reżyserzy Monte Hellman, George Hickenlooper, Hal Hartley i Eli Roth. Impreza rozpocznie się 29 czerwca i potrwa do 7 lipca 2007.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlovych Varach organizowany jest od 1946 r. Obecnie posiada najwyższą światową kategorię "A", przyznawaną międzynarodowym imprezom filmowym. Corocznie przyciąga tłumy miłośników filmu, w szczególności młodych ludzi, którzy podczas festiwalu mają okazję obejrzenia najciekawszych i najlepszych produkcji ubiegłego roku. Festiwal w Karlovych Varach obok imprez w Cannes, Wenecji i Berlinie jest jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych konkursów filmowych w Europie.

Wśród tytułów, które w tegorocznej edycji Festiwalu będą walczyć o główną nagrodę – Kryształową Kulę znajdują się m.in.: "Plac Zbawiciela" Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze (prod. Polska), "Vratne lahve" najnowszy film Jana Sveraka (prod. Czechy, Niemcy, Wlk. Brytania), "Saturno contro" tureckiego reżysera Ferzana Ozpeteka (prod. Turcja, Francja, Włochy), "Simple Things" Aleksieja Popogrebskiego (prod. Rosja), a także "Pruning the Grapevine" Boung-hun Mina (prod. Korea Południowa). Na czele Komisji Konkursowej stanie czeski reżyser David Ondřiček. Pozostałe filmy zostaną pokazane w kategorii "East of the West". Organizatorzy zaplanowali również konkurs filmów dokumentalnych.

Festiwal będzie gościł gwiazdy światowego kina: m.in. Rene Zellweger, laureatkę Oscara, odtwórczyni głównej roli w „Bridget Jones” (zaprezentuje swój nowy film „Miss Potter”) oraz reżyserów Monte Hellmana, George Hickenloopera, Hala Hartley, Eli Roth. Nagrodę Kryształowej Kuli za całokształt twórczości odbierze ceniony czeski animator Bretislav Pojar.

PKN ORLEN – największy koncern naftowy w Europie Środkowo - Wschodniej wspiera organizację festiwalu od 2006 roku. Należący do niego czeski Unipetrol był partnerem wydarzenia w 2000, 2001, 2005 i 2006 roku. W tym roku festiwal wspiera spółka Benzina, która posiada największą sieć stacji benzynowych w Czechach.

Po wejściu na rynek czeski PKN ORLEN zdecydował się na sponsorowanie wydarzeń kulturalnych nie tylko w Polsce, ale i w Czechach. Zaangażowanie w promocję kultury europejskiej jest odzwierciedleniem najważniejszych wartości wynikających z misji i strategii firmy - działań na rzecz rozwoju lokalnych społeczności i ich otoczenia. Realizując ideę mecenatu kultury, koncern zaangażował się w szereg przedsięwzięć: m.in. wystawę „Karol IV – Cesarz z Bożej Łaski”, „Kultura i sztuka w okresie władzy ostatnich Luksemburczyków 1347 – 1437” na Zamku Praskim. W 2004 roku firma sponsorowała także festiwal filmów czechosłowackich z lat 60-tych i 70-tych w Warszawie.

W Polsce PKN ORLEN jest partnerem Muzeum Narodowego w Warszawie. PKN ORLEN współfinansował zakup niezwykle cennego rękopisu Etiudy cis-moll op. 10 nr 4 Fryderyka Chopina, był także sponsorem XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2005 roku oraz tegorocznego Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie. Koncern wspiera także Rafała Blechacza - najlepszego polskiego pianistę młodego pokolenia. PKN ORLEN przyznał mu stypendium, sfinansował zakup fortepianu Steinway oraz objął mecenat nad dalszym rozwojem artysty.

Unipetrol jest sponsorem Teatru Narodowego oraz partnerem głównym Instytutu Chemii w Pradze. Firma umacnia współpracę ze środowiskami akademickimi i angażuje się w przedsięwzięcia propagujące naukę: sponsoruje Nagrodę „Česka hlava” oraz współorganizuje odpowiednik polskiego Pikniku Naukowego – „Věda v ulicich”. Spółka Benzina, wchodząca w skład Grupy Unipetrol, wspiera czeską kinematografię i od maja 2006 r. prowadzi akcję promocyjną na stacjach benzynowych. W jej ramach kierowcy otrzymują DVD z jednym spośród ponad 60 kultowych czeskich filmów fabularnych. Nowa edycja akcji została powiększona o kolekcję najsłynniejszych czeskich bajek.