17.12.2007

Konferencja prasowa z udziałem reprezentantów Polski w Rajdzie Dakar 2008

Reprezentanci Polski w Rajdzie Dakar 2008 byli bohaterami dzisiejszej konferencji prasowej zorganizowanej przez ORLEN, producenta paliw VERVA – sponsora kadry. Oficjalna prezentacja Polaków zgłoszonych do jubileuszowej, 30. edycji Rajdu odbyła się w obecności ponad 70 przedstawicieli mediów w Multikinie Złote Tarasy w Warszawie. Członkowie ORLEN Team i pozostali Polacy opowiadali m.in. o celach, jakie wytyczyli sobie z okazji startu w legendarnym Rajdzie.

W Rajdzie Dakar 2008 ORLEN Team będzie reprezentowany przez załogę Krzysztof Hołowczyc i Jean-Marc Fortin (Nissan Navara) oraz motocyklistów Jacka Czachora, Marka Dąbrowskiego i Jakuba Przygońskiego (wszyscy KTM 690 RALLY). Tylko ten ostatni zadebiutuje w Rajdzie Dakar, pozostali mają już za sobą po kilka startów w tym najsłynniejszym rajdzie świata. Czachor pojedzie w Rajdzie już po raz dziewiąty – żaden inny Polak nie szczyci się taką ilością startów w tych zawodach. Po raz ósmy na trasie do Dakaru pojawi się Marek Dąbrowski. W 2003 r. zawodnik ORLEN Team zajął w klasyfikacji generalnej 9. miejsce, najlepsze w historii polskich startów w Rajdzie.

– Chcę udowodnić sobie i innym, że potrafię, że dam radę. Mój Nissan Navara jest świetnie przygotowany, ja też mam się coraz lepiej, więc w Rajdzie Dakar chcę w każdym etapie walczyć o wysokie lokaty – powiedział podczas prezentacji Krzysztof Hołowczyc. Zawodnik ORLEN Team przejdzie w najbliższych dniach specjalne ćwiczenia wzmacniające kręgosłup, które pomogą mu wrócić do najwyższej dyspozycji po wypadku, który odniósł w tym roku w Rajdzie Egiptu.

– Rozmawiałem wielokrotnie z doświadczonymi kolegami z zespołu i mam nadzieję, że dzięki ich wskazówkom uda mi się jechać nie tylko szybko, ale i bezbłędnie. Wiem, że to trudne, ale wiem też, że to możliwe – powiedział debiutujący w Rajdzie Dakar Jakub Przygoński. Najmłodszy członek ORLEN Team dodał też, że po niedawnych testach motocyklu we Francji (jeździł tam m.in. z Jackiem Czachorem) nie może już doczekać się startu.

W przyszłorocznej edycji Rajdu wystartują trzy polskie zespoły – oprócz ORLEN Team będą to Diverse Extreme Team (dwie załogi) i RMF FM Land Rover Team (także dwie załogi) oraz motocyklista Krzysztof Jarmuż, który dołączył do zespołu holenderskiego. Wszyscy oni są sponsorowani przez ORLEN, producenta paliw VERVA.

30. Rajd Dakar rozpocznie się 5, a zakończy 20 stycznia 2008 r. Udział w nim zadeklarowała rekordowa liczba 570 załóg, które będą rywalizować na liczącej ponad 9 tysięcy kilometrów trasie z Lizbony do stolicy Senegalu.